9.4 C
Warszawa
5 października, 2024, 05:47
MigranciwPolsce.pl
ADRA

Globalny kryzys migracyjny i problemy uchodźców w 2023 roku. Zobacz nasz nowy spot

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony 20 czerwca miał w tym roku znaczenie szczególne. W 2022 r. na całym świecie 108,4 mln osób zostało przymusowo przesiedlonych w wyniku prześladowań, konfliktów, przemocy, łamania praw człowieka. Oznacza to wzrost o 19 milionów w porównaniu z końcem 2021 roku. Według statystyk UNHCR dotyczących przymusowych przesiedleń jest to największy wzrost w historii. Oznacza to, że 1 na 74 mieszkańców Ziemi został zmuszony do ucieczki!

Światowy Dzień Uchodźcy to dzień wyjątkowy

W raporcie „Global Trends” z 2022 r. agencja ONZ ds. uchodźców poinformowała, że do końca 2021 r. 89,3 mln osób zostało „przymusowo przesiedlonych na całym świecie” z powodu prześladowań, konfliktów, przemocy, łamania praw człowieka lub wydarzeń poważnie zakłócających porządek publiczny. Kolejne 94,6 mln osób określa się jako „budzące obawy”. (1) W 2023 roku i z powodu wojny na Ukrainie liczba uchodźców może osiągnąć ponad 100 milionów ludzi.

Jedno jest pewne – globalny paradygmat XXI wieku będzie stuleciem ludzi w ruchu!  Dzieje się tak z kilku powodów – mówi António Guterres, sekretarz generalny ONZ:

Wzorce przesiedleń zmieniły się na przestrzeni lat i prawdopodobne są dalsze dramatyczne zmiany.  Wzrost liczby ludności, urbanizacja, zmiany klimatyczne oraz brak bezpieczeństwa żywnościowego, wodnego i energetycznego potęgowały niestabilność, wywołując konflikty i tworząc nowe wzorce przymusowych przesiedleń. 

Niezależnie od tego, czy uchodźca idzie przez piaszczyste ziemie Sudanu Południowego, czy przez żyzne, ale rozdarte wojną ziemie Ukrainy, od momentu, w którym jest zmuszony opuścić swój dom, aż do czasu, gdy może poczuć się całkowicie przesiedlony, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, może zająć nawet dekadę. Wspieranie uchodźców wymaga długoterminowego zaangażowania.

Zobacz nowy spot ADRY z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

Uchodźcy stają się mieszkańcami naszego kraju

Znaczna część uchodźców przebywa już w Polsce rok lub dłużej i zainteresowana jest pobytem długoterminowym. Znaleźli już lub planują podjęcie stałej, legalnej pracy i pozostanie w naszym kraju. Dzieci uczęszczają do placówek edukacyjnych. Początkowo przeważało przekonanie, że „wojna niedługo się skończy, za chwilę wrócę do domu”. Ta sytuacja stopniowo się zmieniała. Uchodźcy nawiązują relacje między sobą oraz z polskimi sąsiadami, stają się częścią społeczności, znajdują pracę, mieszkanie, przyjaciół. Często pochodzą z rejonów zdewastowanych przez wojnę i zwyczajnie nie mają dokąd wracać.

Fundacja ADRA stara się wspierać społeczności w tej szczególnej sytuacji już od pierwszych dni wojny. Organizuje pomoc dla dzieci i młodzieży. Dla nich bowiem trauma wojenna, trudna sytuacja finansowa, mieszkaniowa, nieznajomość języka, brak bliskich znajomych, przyjaciół oraz blokady rozwojowe skutkują problemami psychologicznymi czy wykluczeniem z grona rówieśników. W wyjątkowej sytuacji pozostają także osoby starsze. Brak wiary w opanowanie języka, trudności ze zrozumieniem nowych realiów, usług, świata online powodują u nich strach, skrępowanie i wycofanie z aktywności.

Fundacja udziela też bezpłatnego wsparcia psychologicznego wszystkim potrzebującym na anonimowej platformie online GiveAndGetHelp.com. Serwis działa w języku polskim i ukraińskim.

Fundacja ADRA Polska, przy wsparciu organizacji CARE®, prowadzi Centra Integracyjne dla Cudzoziemców zlokalizowane w BydgoszczyKatowicachWarszawieLublinieWrocławiu i Zielonej Górze.

Źródło: https://www.adra.pl/

 

 

 

 

 

Polecane wiadomości

Skip to content