O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
czołowe-kobiety-ONZ-spotykają-się-z-talibami-w-sprawie-zakazu-pracy-kobiet

Afganistan: czołowe kobiety ONZ spotykają się z talibami w sprawie zakazu pracy kobiet

Materiał przygotowany przez:
Lyse Doucet
Lyse Doucet

Główny korespondent międzynarodowy
@bbclysedoucet

Zdjęcie Główne: AFP

W kraju, w którym kobiety nie wolno uczęszczać na uniwersytet i do szkoły podstawowej oraz do wielu miejsc pracy, wsparcie akcji pomocy na świecie jest teraz zagrożona niepowodzeniem dla tych, którzy jej rozpaczliwie potrzebują.

I dzieje się to w najokrutniejszej zimy, kiedy głód i odmrożenia pukają do drzwi.

W środku pogłębiającego się statku do Kabulu przyleciała najstarsza delegacja ONZ, która odwiedziła Afganistan od czasu dojścia talibów do władzy w 2021 roku.

Sekretarz generalny ONZ wysłał swoją zastępczynię Aminę Mohammad, najstarszą kobietą w ONZ, z zespołem, w skład którego wchodzi również szefowa UN Women, Sima Bahous.

Otrzymali zadanie ustanowienia z rozszerzenia i przywództwa talibów na określone zadanie na temat zniesienia ograniczeń, w tym nowym zakazu pracy kobiet w organizacjach humanitarnych , które obecnie postrzegane są jako ograniczenia dla pilnych operacji humanitarnych ratujących życie.

Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych talibów, Mawlawi Amir Khan Muttaqi, spotyka się z delegatami ONZ w Kabulu w Afganistanie, na tym zrzucie ekranu zaczerpniętym z filmu opublikowanego 18 stycznia 2023 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Talibów / materiały informacyjne za pośrednictwem REUTERSŹRÓDŁO ZDJĘCIA: AGENCJI REUTERA
Tytuł Zdjęcia: Delegacja ONZ spotkała się z pełniącym obowiązkiem ministra spraw bieżących talibów

„Ludzie zamarzają, a czas ucieka” – podkreśla Ramiz Alakbarow, koordynator pomocy humanitarnej ONZ w Afganistanie w oświadczeniu, które podkreślają, co aż nazbyt buty.

„Musimy teraz wspierać schronisko, ale w tym konserwatywnym społeczeństwie, jeśli nie mamy pracownic pomocy humanitarnej, które rozmawiają z kobietami w rodzinie, nie możemy wykonać tej pracy”.

Nie chodzi tylko o to, że ONZ wysłała delegację wyższego szczebla, ale także wysłała delegację, na czele której występuje kobieta z wieloletnim doświadczeniem.

„Jeśli w pokoju są kobiety, istnieje większe prawdopodobieństwo, że miejsce to będzie przydatne do rozmowy o kobiecie” – powiedział jeden z funkcjonariuszy organizacji humanitarnych, który często siedzi w pokoju podczas próby pogodzenia, aby zmienić talibów z międzynarodowymi normami prawa człowieka.

Często krytykowano, że zbyt często delegacje zagraniczne wysyłają wyłącznie do mężczyzn, które wzmacniają konserwację poglądów talibów na ich świat.

Najwyższy światowy stół, Rada Bezpieczeństwa ONZ, w związku z tym uznała za jednomyślność „rosnącą erozję poszanowania prawa człowieka i podstawowej wolności”.

Pierwszym talibskim urzędnikiem, który spotkał się z wizytującą delegacją w Kabulu, był pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Amir Khan Muttaqi.

W społecznościach społecznościowych jego rzecznik powiedział, że spotkanie rozpoczęło się od wyglądu przez ministra nadziei, że „delegacja przedstawia światu prawdziwy obraz Afganistanu”.

Powtórzył również argument talibów, że brak uznania ich rządów wraz z sankcjami ogranicza ich zdolność do skutecznego rządzenia.

W całym Afganistanie temperatury spadają do -17°C, a na niektórych górskich są jeszcze inne.

Energia elektryczna jest elektryczna lub nieobecna, a druga rodzina walczy o przetrwanie nocy. Życie Hardscrabble w jednym z najbiedniejszych miejsc świata zawsze było surowe – ale nie tak surowe jak teraz.

„Nie możemy korzystać z pomocy humanitarnej w Afganistanie bez udziału w grupie” – to pilna mantra agencji pomocowych, które wymagają na nowy edykt stosowania talibów afgańskich kobiet pracujących w organizacjach humanitarnych.

Niektóre agencje pomocnicze zawiesiły swoją działalność. Orzeczenie jest najwyższym z przestrzegania przepisów z ostatnich miesięcy, które również zabraniały kobietom studiowania na uniwersytetach, spotkania towarzyskich w parkach publicznych, a nawet chodzenia na siłownie tylko dla kobiet.

Przywódcy talibów uważają, że należy przyjąć warunki zgodne z ich interpretacją islamskiego prawa szariatu i konserwatywnych tradycji Afganistanu.

Talibski bojownik widziany podczas ceremonii podniesienia flagi talibów w Kabulu, Afganistan, 31 marca 2022 r.ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: AGENCJI REUTERA
Tytuł Zdjęcia: Mimo zastosowania talibów, które wypychają kobiety z życia publicznego, odkąd wracają do władzy

Ostatnio pojawił się ruch w sprawie tego zakazu.

W ramach systemu talibów użytkownicy rozumieją powagę tych nowych zasad.

Ministerstwo Zdrowia zareagowało teraz, że kobiety mogą działać w zdrowiu, a kobiety-lekarki i pielęgniarki są wspomagane. Aby wydobyć niektóre programy narzędzi.

„Podczas gdy korzystamy z naszych narzędzi pozostaje na zewnątrz, wznawiamy niektóre działania – takie jak zdrowie, pobieranie i niektóre usługi edukacyjne – w których otrzymaliśmy zapewnienie od ustalenia władz, że nasz personel będzie mógł korzystać bezpiecznie bez korzystania”, Dzieci w oświadczeniu w tym tygodniu.

Samira Sayed Rahman z Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego w Kabulu weryfikacji, że afgańskie kobiety muszą pracować wszędzie, od wizyt od drzwi do drzwi w terenie po biurka w budynku.

„Przyjmujemy pragmatyczne podejście, współpracując z sektorem po zastosowaniu z talibskimi urzędnikami” – poinformowała BBC.

Afgańczycy stoją w kolejce po pomoc żywnościową od organizacji pozarządowej (NGO) w Kabulu, 25 grudnia 2022 r.ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: AFP
Tytuł Zdjęcia: Z gospodarką na wymagach, coraz więcej Afgańczyków polega na pomocy żywnościowej

To nie są tylko zagrożenia świata. W jednej prowincji po drugiej stronie obwodu plemienni i uczeni religijni proszą o przywódców talibów o wprowadzenie szkół średnich dla właściwych i zapewnienie możliwości pracy.

Podczas naszej wizyty na odległych, centralnych wyżynach Ghor zeszłego lata, usłyszeliśmy od rolników i ich rodzin, jak przystąpiono do porę interwencji Światowego Programu Żywnościowego ONZ zeszłej zimy wyprowadziły niektóre dystrykty z krawędzi regionu.

„Czujemy, że świat o nas zapomniał” — ubolewał jeden rolnik, wymachując suszonymi kłosami pszenicy, bolesnym symbolem lat dokuczliwej suszy, która pogłębiała trudności.

Ta delegacja ONZ dołączy twoją obecność od wizyt u sąsiadów Afganistanu, a także w Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC), aby wprowadzić to, co ONZ nazwała „znaczeniem, przez wspólne wspólne dźwięki jednym i ujednoliconym podejściem”.

JAfgańskie kobiety oglądają przemówienie talibskiej minister ds. szkolnictwa wyższego Nidy Muhammad Nadeem przez telefon komórkowy w Kabulu, Afganistan, 22 grudnia 2022 r.
ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: EPA
Tytuł Zdjęcia: Kobiety patrzą, jak talibski minister uzasadnienia tworzenie uniwersytetów tylko dla mężczyzn

Ta wizyta ONZ w tym samym czasie jest ważnym sygnałem dla wielu Afgańczyków i ich sojuszników, którzy dokonali tego, że na świecie zapomniała o kraju, który kiedyś zainwestował tak wiele środków i gotówki.

„Gdzie są kraje NATO, które rozszerzyły się w 2021 roku?” – ocenił Jan Egeland, sekretarz generalny Norweskiej Rady ds. Uchodźców.

W wiadomości, które znajdują się w tygodniu na Twitterze, podczas Twojej wizyty w Afganistanie odrzucono wszelkie subtelności dotyczące wycofania się pod przewodnictwem USA, które spowodowały skutki w przejęciu władzy przez talibów. „Zostawiłeś u nas 40 milionów Afgańczyków”.

Źródło materiału w języku angielskim: https://www.bbc.com

Zdjęcia i materiały filmowe: https://www.bbc.com

Podziel się z: