-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 12:48
MigranciwPolsce.pl
BELSAT

Eksplozje na Krymie. Zniszczony pociąg przewożący pociski Kalibr WIDEO

Jak informuje Belsat

Ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło, że doszło do eksplozji w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie. Zniszczyła ona podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr.

W Dżankoju znajduje się również lotnisko wojskowe, na którym już w przeszłości dochodziło do tajemniczych wybuchów. Okupanci twierdzą, że zestrzelili drona.

Siergiej Aksionow, okupacyjny „gubernator Krymu” twierdzi, że systemy obrony powietrznej zostały uruchomione i że co najmniej jedna osoba została ranna po tym, jak dom i sklep w Dżankoju zostały uszkodzone.

 

Ukraiński portal Hromadske podaje, że władze okupacyjne wprowadziły w Dżankoju i okolicach stan wyjątkowy.

Rakiety Kalibr są przeznaczone do startu z nawodnych środków bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zasięg tej broni wynosi ponad 2500 kilometrów dla celów naziemnych i ponad 375 kilometrów dla celów morskich.

Na profilu ukraińskiego wywiadu wojskowego na portalu społecznościowym napisano, że wybuch w Dżankoju „zniszczył przemieszczający się koleją transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr-NK”.

Różne rosyjskie i ukraińskie media piszą o kilku do kilkunastu wybuchach na okupowanym Krymie, głównie w rejonach wojskowego lotniska na obrzeżach Dżankoju. Część mediów informowała też, powołując się na mieszkańców, że wybuchy słychać było też w okolicach Armiańska.

 

Według rosyjskich kanałów w mediach społecznościowych, za wybuchy odpowiedzialne są ukraińskie drony-kamikadze. Trudno jednak zweryfikować te doniesienia.

Rosyjski kanały zamieściły zdjęcie mające pokazywać części zestrzelonego drona-kamikadze.

 

Niedawno doszło do wybuchów w Sewastopolu. Wtedy Rosjanie przekazali, że były to ćwiczenia.

Strona ukraińska w większości przypadków wybuchów na terenie Rosji lub terytoriach okupowanych nie podaje przyczyn. Jej przedstawiciele sugerują na przykład nieostrożne obchodzenie się z ogniem, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa czy uderzenie niezidentyfikowanego obiektu latającego.

MaH/belsat.eu wg PAP, twitter.com

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/21-03-2023-eksplozje-na-krymie-zniszczony-pociag-przewozacy-pociski-kalibr-wideo

Polecane wiadomości

“Nie mamy wśród naszych wolontariuszy zbyt wielu mężczyzn w sile wieku, więc dzi…

Redemptoris Missio

#Białoruś. Jaki dyktator, takie zabawy W dziecięcym obozie “Żubr” w obwodzie mińskim zorganizowano g…

BELSAT

IBRiS przeprowadził dla Onetu sondaż dotyczący pozytywnego stosunku Polaków do innych narodowości – …

BELSAT

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej