-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 16:36
MigranciwPolsce.pl
BBC

Premier Włoch w Buczy i Kijowie

Jak informuje Belsat na Ukrainę przybyła premier Włoch Giorgia Meloni. Na początek udała się do Buczy, miejscowości pod Kijowem, która jest symbolem rosyjskich zbrodni na cywilach.

Szefowa włoskiego rządu spotkała się w Buczy z przedstawicielami lokalnych władz. Pokazali jej miejsce, w którym Rosjanie urządzili sale tortur i miejsce zbiorowej mogiły setek ofiar rosyjskich zbrodni. Giorgia Meloni oddała hołd ofiarom.

– Uważam, że to obowiązek być tutaj, by potwierdzić stanowisko włoskiego rządu i także osobiście przekonać się, co potrzebne jest narodowi, który walczy o wolność – powiedziała Meloni wcześniej, zaraz po przybyciu na Ukrainę.

Premier Włoch podkreśliła, że jest “zdeterminowana”, by tego się dowiedzieć.

Obecnie Włochy należą do państw europejskich najbardziej wspierających dostawami broni Ukrainę, ale także politycznie i gospodarczo, Ukrainę.

Wsparcie Włoch dla Ukrainy jeszcze zwiększyło się po objęciu jesienią teki premiera przez Meloni, której partia wygrała Fratelli d’Italia wybory parlamentarne. Meloni przełamuje przy tym opór niektórych polityków z partii koalicyjnych. Założyciel Forza Italia Silvio Berlusconi obwinił parę dni temu o wojnę stronę ukraińską. Jednocześnie skrytykował wizytę swojej partnerki koalicyjnej w Kijowie.

– Ja, gdybym był premierem, nie pojechałbym nigdy na rozmowę z Zełenskim, bo obserwujemy niszczenie jego kraju i masakrę jego żołnierzy oraz obywateli (…) Wystarczyło przestać atakować dwie republiki autonomiczne w Donbasie i do tego by nie doszło. Zatem bardzo negatywnie oceniam postępowanie tego pana – mówił Berlusconi.

Europejska Partia Ludowa (do której należy Forza Italia) odwołała w reakcji zaplanowane spotkanie w Neapolu.

Minister spraw zagranicznych Włoch i wicepremier Antonio Tajani (z Forza Italia) bronił Berlusconiego, twierdząc, że niezależnie od wypowiedzi polityk ten zawsze głosował w sprawach ukraińskich jak inni członkowie Europejskiej Partii Ludowej. Zapewnił, że Forza Italia zawsze stała po stronie niepodległości Ukrainy, Europy, NATO i Zachodu. Meloni zaś oświadczyła, że poparcie dla Ukrainy ze strony włoskiego rządu jest mocne i zdecydowane.

Na dziś wieczór zaplanowane jest spotkanie premier Włoch z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Meloni przyjechała pociągiem z Polski. Wczoraj w Warszawie między innymi spotkała się z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość i we Włoszech Fratelli d’Italia są też w jednej frakcji (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) w Parlamencie Europejskim. Tematem rozmowy premierów było również wsparcie dla Ukrainy. Nagrali również wspólne przesłanie.

W Warszawie premier Włoch spotkała się też z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

 

MaH/belsat.eu wg PAP, twitter.com

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/21-02-2023-premier-wloch-w-buczy-i-kijowie

Zdj. Italian Government, Wikimedia Commons, CC

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy odmówili wspólnego zdjęcia z Łukaszenką! Na konferencji ONZ w spraw…

BELSAT

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej