-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 16:37
MigranciwPolsce.pl
unia-europejska-trybunal-w-hadze

Von der Leyen: w Hadze powstanie międzynarodowe centrum ścigania zbrodni Rosji na Ukrainie

Jak informuje Belsat Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała powołanie międzynarodowego centrum ścigania zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie, które ma działać w Hadze i zajmować się gromadzeniem dowodów tych przestępstw.

– Rosja powinna odpowiedzieć za swoje obrzydliwe zbrodnie – powiedziała szefowa KE w Kijowie po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. – Prokuratorzy Unii Europejskiej i Ukrainy już razem nad tym pracują. Zbieramy dowody. I pierwszym krokiem, który chciałabym ogłosić jest informacja, że międzynarodowe centrum ds. ścigania zbrodni agresji na Ukrainie zostanie utworzone w Hadze – oświadczyła Ursula von der Leyen.

Wyjaśniła, że centrum będzie koordynowało zbieranie dowodów zbrodni rosyjskich i będzie częścią grupy śledczej, wspieranej przez Eurojust, unijną Agencję ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych.

– Będziemy gotowi bardzo szybko rozpocząć pracę z Eurojustem, z Ukrainą, z partnerami z naszej wspólnej grupy śledczej oraz z Holandią. Zbrodniarz musi być pociągnięty do odpowiedzialności – podkreśliła przewodnicząca KE.

Zapowiedź Ursuli von der Leyen została pozytywnie odebrana na Ukrainie.
Anton Korynewycz, ambasador specjalny ukraińskiego MSZ ds. międzynarodowego prawa karnego, ocenił, że jest to istotny krok ku ściganiu zbrodni Rosji w jego kraju.

– Wielka rzecz dla śledztwa i ścigania zbrodni agresji na Ukrainie. Pierwsza międzynarodowa próba dochodzenia i ścigania zbrodni agresji w związku z rzeczywistym jej popełnieniem po latach 1945-1946. Sprawy idą do przodu – napisał na Facebooku.

Korynewycz tłumaczył wcześniej PAP, że Kijów domaga się powołania międzynarodowego organu sądowego, który mógłby ścigać Rosję i jej kierownictwo za zbrodnię agresji przeciw Ukrainie. Choć Ukraina nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, uznaje ona jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze, lecz uważa, że jego kompetencje nie są w jej przypadku wystarczające.

– Wobec Ukrainy MTK może rozpatrywać trzy kategorie zbrodni: ludobójstwa, przeciwko ludzkości i wojenne. Nie może natomiast rozpatrywać zbrodni agresji przeciwko Ukrainie – mówił Korynewycz. – Dlatego ideą naszego trybunału jest jedynie uzupełnienie działalności MTK. My nie chcemy tworzyć żadnych alternatywnych praktyk prawnych, my po prostu chcemy międzynarodowego organu sądowego, który mógłby ścigać najwyższe kierownictwo Rosji za dokonanie zbrodni agresji przeciwko Ukrainie – wskazywał ambasador specjalny w wywiadzie dla PAP.

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/
lp/ belsat.eu wg PAP

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy odmówili wspólnego zdjęcia z Łukaszenką! Na konferencji ONZ w spraw…

BELSAT

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej