O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
iskander

Białoruś. Armia rozpoczęła użytkowanie systemu Iskander

Jak informuje Belsat

Białoruscy wojskowi rozpoczęli samodzielne użytkowanie systemu rakietowego Iskander, przekazanego przez Rosję. Wcześniej w tym kraju tego rodzaju broń rozmieścili Rosjanie dla własnej armii. 

Według resortu obrony w Mińsku wojskowi rozpoczęli “pełną samodzielną eksploatację operacyjno-taktycznego kompleksu rakietowego Iskander”.

Zanim białoruscy wojskowi zaczęli samodzielnie eksploatować Iskandery, przeszli szkolenie w Rosji, a po kursie teoretycznym ćwiczyli na białoruskich poligonach.

– W linii uzbrojenia wojsk rakietowych brakowało kompleksu zdolnego do niszczenia celów na odległość ponad 300 km. Teraz jest taki kompleks. “Iskander” jest łatwy w obsłudze, niezawodny, zwrotny i ma dużą siłę ognia – powiedział Rusłan Czechau, szef wojsk rakietowych i artylerii Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

W strefie działań bojowych Iskandery są w stanie niszczyć systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, stanowiska dowodzenia i węzły łączności, samoloty i śmigłowce na lotniskach, obiekty infrastruktury, zgrupowania wojsk i sprzętu, inne systemy rakietowe, artylerię dywizyjną oraz okręty.

W listopadzie 2021 roku, jeszcze przed rosyjską inwazją na pełną skalę a Ukrainę, Alaksandr Łukaszenka mówił, że chce rozmieścić kilka dywizji rosyjskich systemów rakietowych Iskander na kierunkach zachodnim i południowym (czyli przeciwko Polsce i Ukrainie).

Dostawy Iskanderów na Białoruś obiecał w czerwcu 2022 roku Władimir Putin podczas spotkania z Łukaszenką w Petersburgu.

W rzeczywistości Rosja rozmieściła na Białorusi systemy rakietowe Iskander i S-400 już jesienią 2022 roku należą one jednak formalnie do rosyjskiej armii.

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/https://belsat.eu/pl/news

pp/belsat.eu 

Zdjęcie Główne: https://belsat.eu/pl

Podziel się z: