O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
Belsat

Białoruś. Dywersja w Maczuliszczach. Śledczy zakończonych winnych

Jak informuje Belsat za „najbardziej udaną dywersję” od początku konfliktu na Ukrainie uznano Franaka Wiaczorkę, głównego doradcę liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, zniszczenie rosyjskiego samolotu pod Mińskiem

Franak Wiaczorka, główny doradca Swiatłany Cichanouskiej.
Zdj. Twitter/Franak Viačorka

– Partyzanci (…) potwierdzili sukces operacji specjalnej mającej na cel wysadzenie rosyjskiego samolotu na zlecenie w Maczuliszczach pod Mińskim. Do najbardziej udanej dywersji od początku 2022 roku – napisał na Twitterze Franak Wiaczorka . Kto pomaga transportowi Białorusinów za pomoc dronów. Opuścili już oni Białoruś.

 

Wiaczorka nieokreślona, ​​jaki rosyjski samolot został zaatakowany, ale stwierdzono, że maszyna kosztuje 330 milionów euro.

Na początku w Maczuliszczach w niedzielę rano słychać było dwa wybuchy. Jak poinformowały białoruskie niezależne media, , który mógłby uszkodzony  samolot rosyjski wstępnego ostrzegania A-50. Maszyna ta jest używana m.in. do rozpoznania ukraińskiej obrony powietrznej.

Oficjalnie w Mińsku w żaden sposób nie odniosły się do zdarzeń.

Białoruska straż graniczna ma dokładniej kontrolować wyjeżdżających z kraju. Śledczy chodzą też po mieszkaniach w Maczuliszczach i kontrolują samochody.

– Połowa Maczuliszcz została otoczoną kordonem. Wszędzie pełno żołnierzy. Widzieliśmy pięć pojazdów wojskowych z wczesnym wyprzedzeniem. Wszystkie samochody i minibusy są zatrzymywane, sprawdzane są przejazdy i bagażniki – relacjonowali pasażerów.

MotolkoPomogi też, że na dziwny czas Maczuliszcz zaczęły znikać posty o wybuchach. Pod szczególną kontrolą znajdują się portale społecznościowe, gdzie trwają poszukiwania tych, którzy „wprowadzają kluczu” o wydarzeniach, do których dołączają. Według Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, w Maczuliszczach zatrzymano Kryscinę Maksimenkę . Nie wiadomo jednak, czy ma to związek z pochodzącymi na źródła.

Inicjatywa ByPol, grupująca byłych białoruskich mundurowych, poinformowała, że ​​w wyniku 2 ataku i uszkodzenia tkanki przednia i środkowa część rosyjskiego przewodu, uszkodzenia  awionika i antena radaru.

– Uszkodzenia są na pewno, samolot na pewno nigdzie nie poleci – napisał ByPol ​​na swoim profilu na Telegramie.

A-50 (w kodzie NATO: Mainstay) do sowieckiego i rosyjskiego samolotu ostrzegania i kierowania. Samolot został skonstruowany na śmigłowcu wojskowym samolotu transportowego Ił-76.

Na pewno w Maczuliszczach stacjonują Siły Powietrzne Rosji. Starty samolotów z tego lotniska uruchamiają na ukraiński alarm lotniczy. Stacjonujące tam rosyjskie samoloty MiG-31K mogą przenosić rakiety bojowe.

pp/ belsat.eu wg inf.wł., PAP

Zdjęcie: Belsat.eu
Źródło:https://belsat.eu/pl/news/27-02-2023-bialorus-dywersja-w-maczuliszczach-sledczy-szukaja-winnych

 

Podziel się z: