O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
Belsat

Biuro Zełenskiego: Kijów nie widzi potrzeby kontaktów z białoruską opozycją

Jak informuje Belsat w rozmowie z litewską redakcją portalu Delfi, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że powodem jest brak po stronie białoruskiej “wyraźnych działań antywojennych” i wpływu na białoruskie społeczeństwo.

– Co to jest aktywność? To są jakieś duże demonstracje, nawet nie na samej Białorusi, ale przed białoruskimi ambasadami w innych państwach – mówił.

Zdaniem Mychajły Podolaka, spotkanie z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską nie przyniesie żadnego efektu.

– Jeśli chodzi o opozycję białoruską, to myślę, że musi ona dzisiaj określić, kto tak naprawdę może mieć wpływ na społeczeństwo białoruskie i wtedy rozważymy możliwość spotkania – zaznaczył.

Jego zdaniem, Wołodymyr Zełenski obecnie formułuje globalną agendę i “nie może formułować lokalnych, regionalnych agend w każdym kraju”.

– Z drugiej strony Łukaszenka ma pojęcie, jak ta wojna się rozwija. Najbardziej niebezpieczne jest dla niego wzięcie jeszcze bardziej aktywnego w niej udziału niż obecnie – podkreślił.

Wcześniej o tym, że Swiatłana Cichanouskaja nie ma wyraźnego stanowiska wobec Rosji i Putina mówił szef komisji spraw zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Mereżko. Jego zdaniem, jedyna instytucja, z którą Kijów mógłby prowadzić rozmowy, jest wchodzący w skład Sił Zbrojnych Ukrainy białoruski Pułk Kalinowskiego.

Swiatłana Cichanouskaja odpowiada, że z wyrozumiałością odnosi się do decyzji strony ukraińskiej, aby jej nie zapraszać.

– Rozumiemy, że strona ukraińska jest prawdopodobnie nieco ostrożna w tej chwili ze względu na to, że są w stanie wojny i otwarcie drugiego frontu może mieć krytyczne znaczenie. Mogę więc tłumaczyć to tylko ostrożną postawą – zaznaczyła.

Dodała też, że spotkanie z przedstawicielami Pułku Kalinowskiego jest zaplanowane na najbliższy czas, ale nie odbędzie się ono na Ukrainie ponieważ liderka białoruskiej opozycji nie ma zaproszenia od MSZ w Kijowie. Zaproszenie jest potrzebne bo korzysta ona ze statusu “oficjalnego gościa Litwy”.

– Na razie ukraińska strona nie jest gotowa zapewnić nam takiego zaproszenia – dodała.

Wcześniej Swiatłana Cichanouskaja i jej otoczenie potępiało jednak działania wojenne, a w październiku opublikowała wideo, w którym apelowała do Wołodymyra Zełenskiego o współpracę.

– Jesteśmy gotowi do wspólnego działania z Ukrainą. Bo bez wolnej Ukrainy nie może być wolnej Białorusi i Europy. A bez wolnej Białorusi nie może być wolnej Ukrainy – mówiła.

Apel pozostał bez odpowiedzi. Część ukraińskich polityków jest zdania, że brak współpracy z białoruską opozycją jest błędem.

 

pp/belsat.eu wg Delfi, Zerkało

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/

Zdjęcie główne: https://www.facebook.com/zelenskiy.official

Podziel się z: