O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
UNHCR

Była uchodźczyni, obecnie nauczycielka-wolontariuszka, pomaga innym afgańskim dziewczynom zdobywać wykształcenie

Po spędzeniu wczesnych lat w Pakistanie, Sahar ukończyła studia w Afganistanie, a teraz poświęca swój czas na zapewnienie dziewczętom możliwości zdobycia wykształcenia pomimo rosnących ograniczeń.

Afganistan.  Była uchodźczyni, obecnie nauczycielka-wolontariuszka, pomaga innym afgańskim dziewczynom zdobywać wykształcenie

Sahar* z grupą dziewcząt w szkole Lower Shiekh Mesri w Nangarhar w Afganistanie, gdzie pracuje jako nauczyciel-wolontariusz. © Talwasa Sakhizai/WADAN (partner UNHCR)

Jako młoda dziewczyna 23-letnia Sahar* spędziła wczesne lata dorastania w obozie dla uchodźców Bot w Peszawarze w Pakistanie. Jej ojciec był nauczycielem w Afganistanie i zachęcał wszystkich w rodzinie do pilnej nauki. Po powrocie do Afganistanu w 2010 roku Sahar kontynuował naukę, kończąc studia na wydziale informatyki. 

Teraz z pasją przekazuje zdobyte umiejętności innym dziewczynom. Obecnie pracuje jako nauczyciel-wolontariusz w szkole Lower Shiekh Mesri w Nangarhar, zbudowanej przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców, gdzie uczy obsługi komputera i języka angielskiego. Wielu studentów tutaj, tak jak ona, to powracający uchodźcy lub zostali przesiedleni z powodu konfliktu. „Chcę być wzorem do naśladowania i motywować dziewczyny do pozostania w szkole” — wyjaśnił Sahar. „Kontynuowałem naukę [pomimo] wielu problemów finansowych i wyzwań kulturowych”.

Uruchomiona w październiku 2022 r. Inicjatywa Wolontariatu Kobiet UNHCR we wschodnim regionie Nangarhar w Afganistanie ma na celu inspirowanie i nauczanie dziewcząt poprzez wolontariuszki, absolwentki szkół, studentki i absolwentki. Obecnie w programie biorą udział 24 wolontariuszki, pomagając w tutoringu, mentoringu rówieśniczym oraz organizując zajęcia pozalekcyjne dla uczennic.

Sahar z pasją przekazuje zdobyte umiejętności innym dziewczynom. Uczy obsługi komputera i języka angielskiego w szkole Lower Shiekh Mesri, zbudowanej przez UNHCR. 

„Czuję to, co czują inne dziewczyny w szkole. Głęboko wierzę, że umiejętność obsługi komputera i znajomość języka angielskiego… mogą pomóc dziewczynkom kontynuować naukę online, nawet w domu” – powiedziała Sahar.

Powiedziała, że ​​obie dyscypliny mogą otworzyć nowe ścieżki uczenia się dla uczennic, z których wiele jest obecnie zmuszonych do pozostania w domu z powodu niedawnych ograniczeń uniemożliwiających dziewczętom naukę po ukończeniu szóstej klasy, a także ze względu na ich przemieszczanie się.

„Pomoże im to uzyskać dostęp do różnych źródeł edukacyjnych w Internecie podczas kontynuowania nauki. Pomoże to również uczniom w przeprowadzeniu badań i zdobyciu większej wiedzy na tematy, które ich interesują”.    

Sahar opisał dorastanie jako uchodźca w Pakistanie jako trudne. „Moich rodziców nie było stać nawet na podstawowe rzeczy niezbędne do życia, w tym dalszą edukację dla mnie i mojego rodzeństwa. Teraz wróciliśmy, jestem szczęśliwy. Mamy przyzwoity dom, a ja mogłem zdobyć wyższe wykształcenie w Afganistanie”.

Afganistan.  Była uchodźczyni, obecnie nauczycielka-wolontariuszka, pomaga innym afgańskim dziewczynom zdobywać wykształcenie

„Głęboko wierzę, że umiejętność obsługi komputera i znajomość języka angielskiego… mogą pomóc dziewczętom w kontynuowaniu nauki online, nawet w domu” — powiedział Sahar. © Talwasa Sakhizai/WADAN (partner UNHCR)

Jej własna podróż uczyniła ją bardziej zdeterminowaną, by wspierać innych. „Widząc, jak młode dziewczyny porzucają szkołę lub nie mogą się uczyć z powodu braku nauczycielek, robi mi się smutno. Sytuacja może się pogorszyć w przypadku dziewcząt i kobiet, a także doprowadzi do wczesnych i przymusowych małżeństw”.

Oprócz tego, że sama została wolontariuszką, Sahar skontaktowała się również ze swoimi rówieśnikami i absolwentkami, aby zachęcić je do przyłączenia się do inicjatywy UNHCR. 

„Nie otrzymuję pensji nauczycielskiej, ale radość z widoku dziewcząt przychodzących codziennie do szkoły jest dla mnie źródłem dumy i satysfakcji”.

*Imię zmienione ze względów ochronnych

Talwasa Sakhizai koordynuje projekty kobiece dla WADAN (Stowarzyszenia Opieki Społecznej na rzecz Rozwoju Afganistanu), partnera UNHCR realizującego Inicjatywę Wolontariatu Kobiet.

Źródło: https://www.unhcr.org/news/stories/2023/3/64084e264/former-refugee-volunteer-teacher-helps-other-afghan-girls-education.html

Zdjęcie główne: © Talwasa Sakhizai/WADAN (partner UNHCR)

 

 

 

Podziel się z: