O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
caritas-w-polsce-wspiera-rosnaca-liczbe-ubogich

Caritas w Polsce wspiera rosnącą liczbę ubogich

Konieczność walki z nędzą, hołd oddany ofiarom ubóstwa i wyraz solidarności z nimi – te cele przyświecały pomysłodawcom Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem obchodzonego 17 października od 1992 r. Dziś są one nadal ważne, dlatego Caritas realizuje je poprzez liczne programy pomocowe.

Problem ubóstwa nie jest oczywiście zjawiskiem nowym. Dawno już dostrzeżono potrzebę walki z nim i z tej potrzeby wyrosła Caritas, dla której pomoc człowiekowi w potrzebie jest misją i sensem istnienia. Jeszcze przed II wojną światową zalążki organizacji w Polsce zajmowały się dokarmianiem ubogich czy opieką nad sierotami. Dziś te działania mają swoją kontynuację w postaci różnych programów dostosowanych do aktualnych potrzeb – zarówno tych prowadzonych w kraju, jak i za granicą.

Boże jadłodajnie „Ziemia jest jak jadłodajnia. Jadłodajnia Boga. A my, biedacy, tak jak te sieroty i podróżni, goszczeni jesteśmy przez niego.” Pisząc te słowa w jednej ze swoich książek grecki beletrysta Yiannis Kalpouzos porusza oczywistą prawdę – wszystko należy do Stwórcy, a dzieląc się z ubogimi, dajemy im to, co do nich należy. Odbiciem tej prawdy są jadłodajnie Caritas karmiące potrzebujących bez wystawiania im rachunku i pytania o status materialny.

Jadłodajnie to największe dzieło Caritas prowadzone regularnie i świadczące codzienną pomoc tysiącom osób. Obecnie w Polsce funkcjonuje 58 jadłodajni Caritas. Każdego roku wydają one nieodpłatnie kilka milionów ciepłych posiłków. Z usług jadłodajni korzystają osoby znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, schorowane, bezrobotne i bezradne.

Ta forma pomocy ma szczególne znaczenie dla osób bezdomnych, w przypadku których kromka chleba i gorąca zupa zimą niekiedy wręcz decydują o ich przeżyciu. Znamienne jest, że coraz częściej z jadłodajni Caritas korzystają seniorzy egzystujący na granicy biedy i wykluczenia społecznego — mówi Bartłomiej Kulisz, koordynator projektów żywnościowych w Caritas Polska.

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

Podziel się z:
Oceń ten artykuł

Caritas Polska jest duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła katolickiego i największą organizacją społeczno-charytatywną w Polsce, która niesie profesjonalną, wielowymiarową pomoc osobom wykluczonym, ubogim, idącym przez życie z różnego rodzaju deficytami. Caritas Polska, będąc ich głosem i rzecznikiem, odwołuje się do wyraźnie zdefiniowanych wartości ewangelicznych, które wyznaczają kryteria oceny rzeczywistości społecznej i odpowiednie zasady działania: zasadę dobra wspólnego, pomocniczości, solidarności i miłości społecznej.