19.1 C
Warszawa
30 września, 2023, 18:31
MigranciwPolsce.pl

Ratunek dla Afganistanu

Nieoczekiwany upadek afgańskiego rządu i szeroka ofensywa oddziałów talibów spowodowały absolutny chaos w państwie, które od dekad próbuje się odbudować po latach wojen i interwencji zbrojnych. W wyniku tegorocznego kryzysu już ponad 400 tys. osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, dziesiątki tysięcy próbuje wydostać się z kraju na wszelkie możliwe sposoby. Świat obiegły dramatyczne zdjęcia zdesperowanych Afgańczyków chwytających się odlatujących samolotów, aby opuścić kraj. Nikt nie wie, jak dalej rozwinie się sytuacja. Wiadomo jednak, że ci, którzy starają się uciec, będą potrzebować pilnej pomocy humanitarnej. Jedzenie, woda, środki higieniczne, ubrania i koce, tymczasowa infrastruktura sanitarna – są im potrzebne, aby mogli przetrwać najbliższy, najtrudniejszy czas. Wsparcie trafi do tysięcy ludzi, w tym licznych rodzin, będących w drodze do nowego, nieznanego jeszcze domu.

Codzienność Afgańczyków jeszcze przed ostatnimi wydarzeniami była niezwykle trudna. Niewielkie dochody często nie pozwalały im zaspokoić codziennych potrzeb, a wielu z nich było w ogóle pozbawionych możliwości zarobkowania. Trwająca epidemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno również na Afganistanie, pogłębiając ubóstwo jego mieszkańców. Ponad 65% populacji to ludzie młodzi i dzieci, które najmocniej odczuwają skutki biedy i niedostatku.

Obecna sytuacja w kraju jest niezwykle dynamiczna. Afgańczycy nie wiedzą, co przyniosą nowe rządy talibów, dlatego wielu w obawie o życie i bezpieczeństwo swoje i najbliższych decyduje się opuścić kraj. Uciekają z niewielkim dobytkiem, każdym dostępnym środkiem transportu; często są to rodziny z małymi dziećmi. Niewielkie racje żywnościowe i woda będą dla nich wsparciem tylko na kilka dni. Jadą w strachu, niepewni tego, ile potrwa ich wędrówka i gdzie uda im się znaleźć bezpieczne schronienie.

Istnieje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju w Afganistanie kryzysu humanitarnego, którego skala może być podobna do rozmiarów kryzysów w Jemenie, Syrii czy Wenezueli. W obliczu tej dramatycznej sytuacji, Caritas Polska zdecydowała się uruchomić zbiórkę na najpilniejsze potrzeby osób dotkniętych trwającą sytuacją. Pomoc Caritas trafi do afgańskich uchodźców kilkoma drogami. Najwięcej Afgańczyków dostaje się do sąsiadujących z ich krajem państw, m.in. Pakistanu. Caritas Polska będzie pomagać we współpracy ze swoim pakistańskim odpowiednikiem.

Wsparcie Caritas Pakistan poprzez transfer środków na podstawie dokonanego rozpoznania potrzeb. Planowany zakres 3-miesięcznej interwencji humanitarnej: natychmiastowa pomoc dla 1500 rodzin (około 7,5 tys. osób): żywność artykuły pierwszej potrzeby (zestawy kuchenne, zestawy pościelowe, koce), zapewnienie schronienia i zestawy higieniczne.

Fundusze ze zbiórki zostaną również przekazane na działania na rzecz migrantów i uchodźców w Polsce.

 

Udzielenie pomocy „ludziom w drodze”, jak określa uchodźców papież Franciszek, jest aktem miłosierdzia, a dla nas to część naszej misji. Wspieramy uchodźców, zarówno tych docierających do Polski, jak i tych, którzy przebywają poza granicami naszego kraju.  

ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

2,5 mln Afgańczyków uciekło ze swojego kraju
 

70% uchodźców trafiających do Grecji pochodzi z Afganistanu

Dlatego apelujemy o każdą wpłatę.

Twoje:

90 zł – zapewni wsparcie zakupu np. zestawów pościelowych i koców

180 zł – zapewni wsparcie zakupu np. zestawów higienicznych

350 zł – zapewni wsparcie zakupu np. żywności i zestawów kuchennych

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

Polecane wiadomości

Światowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia za nami, ale jego przesłanie pozost…

CARITAS

UWAGA: KONKURS POKAŻ, JAK ZAMIENIASZ MARNOWANIE NA POMAGANIE…

CARITAS

Nasza pomoc dociera również do Etiopii Dzięki Waszym wpłatom możemy sfinansować…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej