O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
Dzień-z-życia-wolontariusza-ODF-–-kolejna-odsłona

Dzień z życia wolontariusza ODF – kolejna odsłona

Niedawno publikowaliśmy post wolontariusza ODF z dnia spędzonego na pomocy ukraińskim uchodźcom. Tym razem przedstawiamy Wam zapiski naszej fundacyjnej koleżanki Agaty Dziopy, twórczyni Domów SamoDzielnych Mam z Ukrainy i koordynatorki projektu współrealizowanego z AirBnb:

Dzień jak co dzień. Sobota, 10:00 rano – tym razem z Dominiką Przychodzeń jedziemy z wizytą do Domu Samodzielnych Mam na Jakubowiźnie. Odwiedzamy Podopieczne Fundacji, zostajemy ugoszczone przepysznym barszczem, rozmawiając o życiu o dzieciach, pracy, o problemach i potrzebach.

Z lokalnymi Wolontariuszami ustalamy szczegóły logistyczne zaplanowanych wizyt lekarskich w przyszłym  tygodniu. Jedziemy na wspólne zakupy: jest czas na żarty, dużo śmiechu i swobodną rozmowę. Chcąc zapewnić dziewczynom namiastkę normalności, wracając z zakupów odbieramy zamówione pizze z zaprzyjaźnionej restauracji, wspierającej nasze działania.

Po około 4-godzinnej wizycie odbieramy telefon od Łukasza Puławskiego z prośbą o pilną asystę kulturową. Ruszamy zatem czym prędzej do Warszawy, żeby odwiedzić panią Zoję z obwodu dniepropetrowskiego, która czeka na operację onkologiczną. Jej stan zdrowia się pogorszył, więc niezwłocznie wzywamy pogotowie ratunkowe. Pani Zoja ma 69 lat i jest niesamowitą osobą, która całe życie poświęciła pracy w przedszkolu. Jej córka przebywa w Rosji, syn zmarł w wyniku powikłań covidowych.

Pogotowie zabiera Panią do szpitala, a my ruszamy do naszego punktu na Dworcu Wschodnim, gdzie praktycznie codziennie przyjeżdżają autobusy ewakuacyjne z osobami uciekającymi przed wojną.  W dużej mierze są to osoby, które przeszły przez obozy filtracyjne w Rosji. Czekamy na telefon ze szpitala.

Po godzinie 22:00 ruszamy na izbę przyjęć Szpitala Grochowskiego, pani Zoja po badaniach oraz kroplówce ma zleconą pilną operację. Jedziemy do apteki wykupić leki i odwozimy ją do miejsca zamieszkania. Pani nie kryje łez wzruszenia, dziękuję nam za pomoc. Tęskni za swoją córką, ojczyzną i dawnym życiem.

Po północy docieramy do domów. Plan na jutro: zorganizować dietetyczne posiłki oraz dostarczyć pani Zoi kilka książek w języku ukraińskim.

Bсе буде добре!

Jeżeli chcecie wspierać naszą pracę, i tym samym pomagać osobom będącym w kryzysie uchodźczym, możecie wesprzeć naszą zbiórkę: zrzutka.pl/PomocUkrainie oraz zrzutka.pl/DomMam.

ODF zrzesza już kilkudziesięciu wolontariuszy w różnych pionach, m.in. uchodźczo-socjalnym, wojskowo-zaopatrzeniowym czy komunikacyjnym. Jeśli chcesz dołączyć do naszego fantastycznego zespołu – ZGŁOŚ SIĘ! A my zajmiemy się resztą 😊

Podziel się z: