O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
UNHCR

Dziesiątki tysięcy przybywają do Etiopii, uciekając przed niedawnymi starciami w Somalii

Ponad 60 000 Somalijczyków, głównie kobiet i dzieci, uciekło w ciągu ostatnich kilku tygodni do regionu Somalii w Etiopii, aby uniknąć starć i braku bezpieczeństwa w mieście Laascaanood w regionie Sool. Ponad połowa z nich przybyła na początku tego tygodnia.

Wyczerpani i zszokowani, przybyli z bardzo małą ilością, biorąc tylko to, co mogli unieść. Kobiety powiedziały pracownikom UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców, że muszą sprzedać swoje rzeczy, aby zapłacić za transport w bezpieczne miejsce. Wielu z nich straciło bliskich w starciach lub zostało rozdzielonych podczas ucieczki.

Rodziny tymczasowo osiedliły się w ponad 13 lokalizacjach w miastach Bookh, Galhamur i Danot Woredasiin w strefie Doolo w somalijskim regionie Etiopii. Na niezwykle odległym obszarze z ograniczoną obecnością pomocy humanitarnej lokalne społeczności w Doolo hojnie przyjęły uchodźców, dzieląc się wszelkimi dostępnymi zasobami. Ale te szybko się wyczerpują, ponieważ każdego dnia średnio 1000 osób przekracza granicę Etiopii.

Uchodźcy są przyjmowani na niektórych obszarach kraju najbardziej dotkniętych suszą i skutkami zmian klimatu, po pięciu kolejnych nieudanych porach deszczowych, gdzie zasoby są już przeciążone.

Mając ograniczone możliwości, wiele nowo przybyłych rodzin uchodźców szuka schronienia w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej, podczas gdy inne nie mają innego wyboru, jak tylko spać na zewnątrz. Wiele osób pilnie potrzebuje wsparcia żywnościowego i żywieniowego, wody i urządzeń sanitarnych, a także specjalistycznego wsparcia dla osób o szczególnych potrzebach.

W odpowiedzi na ten nagły napływ, UNHCR współpracuje ze Służbami ds. Uchodźców i Powracających (RRS) rządu Etiopii oraz władzami regionalnymi, razem z ONZ i partnerami z organizacji pozarządowych, tworząc tymczasowe ośrodki recepcyjne i udzielając natychmiastowej pomocy ratującej życie. Artykuły pomocowe, w tym koce, kanistry, wiadra, zestawy kuchenne, plastikowe prześcieradła i moskitiery, zostały już rozesłane do ponad 1000 rodzin w trudnej sytuacji, a UNHCR planuje dotrzeć do kolejnych 9000 rodzin w nadchodzących dniach.

Po przybyciu uchodźcy są badani medycznie i wstępnie rejestrowani przed relokacją do okolicznych społeczności lub wyznaczonych miejsc. Formalna rejestracja zostanie przeprowadzona na późniejszym etapie, co zapewni dokładniejsze dane liczbowe dotyczące populacji.

W Somalii od początku lutego ponad 185 000 osób zostało przesiedlonych z miasta Laascaanood i okolic. Według lokalnych władz wysiedlone rodziny osiedliły się w 66 miejscach w Somalilandzie, podczas gdy inne przedostały się do regionu Puntland w północnej Somalii i innych wiosek graniczących z Etiopią.

W ramach wstępnej odpowiedzi na potrzeby osób wewnętrznie przesiedlonych, UNHCR, za pośrednictwem partnerów, rozprowadzi pomoc humanitarną wśród 3000 rodzin w wybranych lokalizacjach, a pomoc pieniężna zostanie uruchomiona, aby dotrzeć do 42 000 osób na okres trzech miesięcy, gdy sytuacja w zakresie bezpieczeństwa pozwoli na dostęp do tego obszaru.

UNHCR wzywa wszystkie strony do poszanowania bezpieczeństwa ludności cywilnej i do dodatkowego wsparcia finansowego w celu zaspokojenia potrzeb tych nowo przesiedlonych.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

W Nairobi (regionalny), Faith Kasina, kasina@unhcr.org , +254 113 427 094
W Addis Abebie, Neven Crvenkovic, crvenkov@unhcr.org , +251 948 053 ​​450
W imieniu Somalii, Marco Lembo, lembo@unhcr.org +254 714 524 339
W Genewie, Olga Sarrado, sarrado@unhcr.org , +41797402307

Źródło:https://www.unhcr.org/news/briefing/2023/2/63ef3fcc4/tens-thousands-arrive-ethiopia-fleeing-recent-clashes-somalia.html
Zdjęcie główne: Somalijscy uchodźcy, którzy uciekli przed niedawnymi starciami w Lasscanood w rejonie Somalilandu, schronili się pod gołym niebem w miejscu Qoriley w somalijskim regionie Etiopii. © UNHCR/Aden Harun

Podziel się z: