20.5 C
Warszawa
18 lipca, 2024, 03:51
MigranciwPolsce.pl

Ojcowie też są w drodze. Dziś, z okazji Dnia Ojca, życzenia składamy w pierwszej kolejności im. Życzenia, by …


👉 Ojcowie też są w drodze. Dziś, z okazji Dnia Ojca, życzenia składamy w pierwszej kolejności im. Życzenia, by ich dzieci, potomkowie i potomkinie, mogły dorastać w zdrowiu w bezpiecznym miejscu na ziemi, które będą mogły uznać za swoje własne – nawet jeśli nie będzie to miejsce ani kraj, w którym się urodziły. Gdzie będą traktowane godnie i będą szanowane, będą mogły się uczyć oraz, kiedy przyjdzie na to czas, wejść w dorosłość. I wszystkim tym ojcom życzymy, by byli tego świadkami, by żyjąc w pełni praw i w zdrowiu mogli się szczęściem swoich dzieci cieszyć.

👉 Wielu mężczyzn w drodze jest ojcami. Niektórzy musieli zostawić swoje rodziny i wyruszyli w drogę sami, by uciec przed prześladowaniem lub gdzie indziej móc zdobyć środki na utrzymanie najbliższych, wspierając ich z oddali – takie rozstania to często najtrudniejsze decyzje w ich życiu. Inni ojcowie ruszają w drogę wraz ze swoimi dziećmi i rodziną – po to, by zapewnić im byt; by całą rodzinę uchronić przed wojną i prześladowaniami; by dotrzeć tam, gdzie będzie możliwe zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki medycznej i leczenie chorób, których nie da się wyleczyć w miejscu gdzie żyją. O ile dorośli sami są w stanie różne trudności znieść, to najtrudniejsze w takiej drodze jest zadbanie właśnie o dzieci – zapewnienie im pożywienia, ubrania, miejsca do spania, choć namiastki poczucia bezpieczeństwa. Dzieci nieraz trzeba godzinami nieść, własnym ciałem osłaniać i ogrzewać, w warunkach ekstremalnych karmić, poić, opatrywać, przebierać, pocieszać, usypiać.

💪 Jeśli ktoś szuka, gdzie jest dzielność, siła i męstwo – to odnaleźć je może w oczach i doświadczeniach ojców w drodze. W czułych gestach ojca karmiącego, na poniższym zdjęciu, jednego z trzech synów, z którymi ruszył na poszukiwanie lepszego świata.

👉 Niestety, takie podróże miewają też przebieg tragiczny. W jednym z poprzednich wpisów relacjonowaliśmy:

⚫️ „Dzieciaki od tygodnia są w lesie. Razem z tatą i mamą byli już 3 razy wywożeni do Białorusi, mimo że rodzina prosiła polską Straż Graniczną o azyl. W Białorusi ojciec został pobity przez służby.”

a w innym:

⚫️ „Kilka dni temu, przy samej granicy, po stronie białoruskiej, nagrano ojca rozpaczającego nad leżącym przed nim martwym ciałem jego córki, młodej Syryjki.”

🍀 Życzymy wszystkim, by nigdy w takich sytuacjach się nie znaleźli – oraz apelujemy do wszystkich, którzy mają na to wpływ, by do takich sytuacji zaprzestali dopuszczać, by traktowali wszystkich humanitarnie i zgodnie z przysługującymi im prawami. Nie tylko w Dzień Ojca, ale w każdym dniu roku.

Fot. Archiwum Fundacja Bezkres

______________
👉 Grupa Granica – nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesiemy pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitorujemy przestrzeganie praw człowieka. Pomaganie jest legalne, to przemoc jest przestępstwem!
* udostępniając nasze treści, podaj źródło.

👉 Grupa Granica to także i Wy – wspierając nasze działania umożliwiacie dalsze niesienie pomocy humanitarnej. Informację na ten temat znajdziecie w pierwszym komentarzu pod postem. Dziękujemy za Wasze wsparcie!
Żródło materiału: Stowarzyszenie EGALA

Polecane wiadomości

Skip to content