20.9 C
Warszawa
25 września, 2023, 15:06
MigranciwPolsce.pl

Polowanie, ucieczka, ukrywanie się… Oto kolejna relacja z tego, co dzieje się w lesie:„Jeszcze jeden człow…


❌ Polowanie, ucieczka, ukrywanie się… Oto kolejna relacja z tego, co dzieje się w lesie:

👉 „Jeszcze jeden człowiek. Młody Syryjczyk. Tak sympatycznego i ciepłego spojrzenia dawno nie widziałam. Chciałoby się poznać go bliżej, pójść na kawę, mieć takiego sąsiada. Jednak rzeczywistość jest inna. W Polsce dzieje się inaczej. Ja biegnę do samochodu po rzeczy dla niego, F. zostaje z nim i rozmawia. Młody Syryjczyk jest w podróży od kilku miesięcy. Teraz trafił do podlaskiego lasu. Przedtem pracował, by zarobić na kolejny etap swojej podróży. W Polskim lesie jest od dwóch tygodni. Nie mógł tu pracować, ale mówi, że nauczył się polować, by przeżyć. Ale czy nauczył się uciekać przed polowaniem na człowieka, który jest w drodze i w polskim lesie? Straż Graniczna niedługo po tym spotkaniu urządziła w tym ternie POLOWANIE NA CZŁOWIEKA. Drogi przejazdowe były dla zwykłych ludzi zamknięte. Nikt tego nie może zobaczyć, ale to się dzieje”.

❌ Zwracamy uwagę, że nie tylko autorka tej relacji – aktywistka Egali – mówi o uciekaniu, ukrywaniu się, oraz ma skojarzenia z polowaniem. Określenia te często pojawiają się w kontekście tego, co dzieje się przygranicznych lasach. Pojawiły się też m.in. w jednym z wywiadów, które wchodzą w skład nowej książki Mikołaja Grynberga („Jezus umarł w drodze”, premiera odbędzie się 12 lipca). W wywiadzie, który już teraz można przeczytać w piśmie Dwutygodnik (odnośnik w komentarzu), rozmówczyni Kamila mówi tak:

👉 „Nie mogę na to patrzeć. Słuchaj, latamy w kosmos, mamy smartfony, a w europejskim lesie ktoś musi się ukrywać jak w czasie drugiej wojny. […] Tu trwa teraz wielkie polowanie. Biali polują na czarnych. Tak ja to odbieram. Tropią ich i ścigają, mają wojsko, służby, helikoptery i wszystko, co chcesz.”

______________
👉 Grupa Granica – nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesiemy pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitorujemy przestrzeganie praw człowieka. Pomaganie jest legalne, to przemoc jest przestępstwem!
* udostępniając nasze treści, podaj źródło.

👉 Grupa Granica to także i Wy – wspierając nasze działania umożliwiacie dalsze niesienie pomocy humanitarnej. Informację na ten temat znajdziecie w pierwszym komentarzu pod postem. Dziękujemy za Wasze wsparcie!
Żródło materiału: Stowarzyszenie EGALA

Polecane wiadomości

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak przyrządzać szpinak w niezwykle smacz…

Stowarzyszenie Poranek

Zapraszamy :))

Centralna Rada Romow

Fundacja Historia Vita

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej