O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

Eksplozje na Krymie. Zniszczony pociąg przewożący pociski Kalibr WIDEO

Jak informuje Belsat

Ministerstwo obrony Ukrainy potwierdziło, że doszło do eksplozji w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie. Zniszczyła ona podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr.

W Dżankoju znajduje się również lotnisko wojskowe, na którym już w przeszłości dochodziło do tajemniczych wybuchów. Okupanci twierdzą, że zestrzelili drona.

Siergiej Aksionow, okupacyjny „gubernator Krymu” twierdzi, że systemy obrony powietrznej zostały uruchomione i że co najmniej jedna osoba została ranna po tym, jak dom i sklep w Dżankoju zostały uszkodzone.

 

Ukraiński portal Hromadske podaje, że władze okupacyjne wprowadziły w Dżankoju i okolicach stan wyjątkowy.

Rakiety Kalibr są przeznaczone do startu z nawodnych środków bojowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zasięg tej broni wynosi ponad 2500 kilometrów dla celów naziemnych i ponad 375 kilometrów dla celów morskich.

Na profilu ukraińskiego wywiadu wojskowego na portalu społecznościowym napisano, że wybuch w Dżankoju „zniszczył przemieszczający się koleją transport rosyjskich pocisków manewrujących Kalibr-NK”.

Różne rosyjskie i ukraińskie media piszą o kilku do kilkunastu wybuchach na okupowanym Krymie, głównie w rejonach wojskowego lotniska na obrzeżach Dżankoju. Część mediów informowała też, powołując się na mieszkańców, że wybuchy słychać było też w okolicach Armiańska.

 

Według rosyjskich kanałów w mediach społecznościowych, za wybuchy odpowiedzialne są ukraińskie drony-kamikadze. Trudno jednak zweryfikować te doniesienia.

Rosyjski kanały zamieściły zdjęcie mające pokazywać części zestrzelonego drona-kamikadze.

 

Niedawno doszło do wybuchów w Sewastopolu. Wtedy Rosjanie przekazali, że były to ćwiczenia.

Strona ukraińska w większości przypadków wybuchów na terenie Rosji lub terytoriach okupowanych nie podaje przyczyn. Jej przedstawiciele sugerują na przykład nieostrożne obchodzenie się z ogniem, nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa czy uderzenie niezidentyfikowanego obiektu latającego.

MaH/belsat.eu wg PAP, twitter.com

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/21-03-2023-eksplozje-na-krymie-zniszczony-pociag-przewozacy-pociski-kalibr-wideo

Podziel się z: