18 C
Warszawa
28 marca, 2024, 14:23
MigranciwPolsce.pl
Fundacja Don Bosco

Dzięki Waszemu wsparciu udało się zrealizować wspaniałe projekty. Dziękujemy – SALEZJAŃSKA FUNDACJA MISYJNA DON BOSCO

DOM DZIECKA – ZAMBIA

Miejsce: Makululu, Zambia
Cel: zakup żywności, ubrań i leków dla chłopców z domu dziecka
Potrzebna kwota: 50 000 zł
Czas zbiórki: czerwiec 2020 – luty 2022

Projekt

W domu dziecka w Ciloto mieszka 65-ciu chłopców zabranych z ulicy przez salezjanów. To dzieci, które straciły swój dom przez biedę, osierocenie, wyzysk materialny, bezrobocie, konflikty rodzinne, odrzucenie, przemoc. Tutaj znajdują poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Mogą chodzić do szkoły. Warunki w domu dziecka są bardzo skromne. Trzypiętrowe łóżka postawione są jedno obok drugiego.

Dzieci otrzymują posiłki i ubrania. Dzienny koszt wyżywienia jednego chłopca to około 5 złotych. Miesięcznie na jedzenie i ubrania dla wszystkich podopiecznych potrzeba około 10 tys. złotych.

W Ciloto ma powstać kilkanaście domów dziecka. W każdym mieszkałoby kilkunastu chłopców, którzy mogliby poczuć się jak w prawdziwym domu i zaczęli żyć jak w rodzinie. Wpłacając środki zapewniasz im jedzenie i ubranie.

Postęp zbiórki

Na projekt “DOM DZIECKA – Zambia” zebraliśmy już 50 000 PLN, czyli 100%

Miejsce: Andranodeoky, Madagaskar
Cel: Remont sal i renowacja krzeseł w szkole podstawowej oraz budowa studni i toalet
Potrzebna kwota: 35 000 zł
Czas zbiórki: październik 2021 – luty 2022

Projekt

Niewielka miejscowość Andranodeoky położona jest dwa kilometry od drogi krajowej Toliara – Morondava. To tutaj salezjanie od ponad 30 lat prowadzą szkołę podstawową. Obecnie 5-letnie zajęcia w szkole podstawowej prowadzone są jedynie przez czwórkę nauczycieli.

Z powodu ubóstwa dzieci z okolicy porzucają edukację i zaczynają pracować w polu. Chcemy dać im szansę nauki, bo są bardzo zdeterminowane. Jeśli mogą chodzić do szkoły, to przemierzają nawet kilka lub kilkanaście kilometrów, aby do niej dotrzeć. Mimo ciężkiej sytuacji starają się wierzyć, że to właśnie nauka pomoże im w przyszłości zmienić życie na lepsze i spełnić marzenia o domu, jedzeniu i pracy.

Niestety, szkoła w Andranodeoky, do której uczęszczają, jest w złym stanie. W budynku niezbędne jest odnowienie sal lekcyjnych oraz naprawa zepsutych ławek. Problemem jest również brak toalet, które powinny zostać wybudowane jak najszybciej. Kolejnym etapem będzie wybudowanie studni.

Postęp zbiórki

Na projekt “REMONT SZKOŁY – Madagaskar” zebraliśmy już 35 000 PLN, czyli 100%

Miejsce: Port-Berge, Madagaskar
Cel: budowa świetlicy dla ubogich dzieci z Port-Berge oraz zapewnienie im codziennych posiłków
Potrzebna kwota: 150 000 zł

Czas zbiórki: czerwiec 2020 – wrzesień 2021

Projekt

W ramach projektu stworzymy świetlicę, w której codziennie dzieci będą miały zapewnioną edukację oraz otrzymają posiłek. Przed epidemią koronawirusa i wprowadzonymi obostrzeniami zajęcia prowadzone były na boisku szkolnym, ale uzależnione były od grafiku placówki edukacyjnej.

Naszym celem jest wybudowanie wiaty na nowym, dwuhektarowym terenie i prowadzenie tam zajęć dla dzieci i młodzieży. Postawienie wiaty zapewni schronienie przed słońcem i deszczem, tak aby zajęcia mogły być prowadzone niezależnie od pogody.

Na Madagaskarze duża liczba młodzieży i dorosłych nie potrafi czytać ani pisać. Problem analfabetyzmu pogarsza ich sytuację, nie mogą znaleźć pracy i są oszukiwani. Dlatego w ramach zajęć na świetlicy prowadzone będę kursy alfabetyzacji.

Miejsce: Nairobi, Kenia
Cel: Dożywianie dzieci w slumsach Nairobi oraz zapewnienie im materiałów do pozaszkolnej edukacji
Potrzebna kwota: 5 000 zł
Czas zbiórki: maj – lipiec 2021

Projekt

Don Bosco Kariua to mały domek w samym środku slumsów. Osoby świeckie, wychowane przez salezjanów prowadzą tu oratorium księdza Bosko. To do tego miejsca przychodzą dzieci w każdym wieku. Spędzają tu całe dnie. Uczą się malować, tańczyć, pisać i czytać, dostają ciepły posiłek. Spędzają tu czas zamiast żebrać na ulicy.

Blaszany domek to pierwszy z ośrodków salezjańskich założony w Nairobi. To również ośrodek pierwszego kontaktu z dziećmi ulicy. Pracownicy ośrodka wychodzą na ulice Narobi i oferują pomoc dzieciom ulicy. Chłopcy i dziewczynki korzystają tu z lekcji nieformalnych oraz łazienek, gdzie codziennie mogą się umyć. Tutaj dostają nadzieję na nowe, lepsze jutro.

Poprzez pomoc dzieciom pomożemy rodzinom, które są w trudnej sytuacji życiowej, mieszkają w slumsach i nie mają środków do życia. Rodziców nie stać na opłacenie edukacji dzieciom, czy nawet na zapewnienie im posiłków.

Potrzebujemy pomocy finansowej na zaopatrzenie placówki w artykuły edukacyjne takie jak książki, kredki oraz pomoc w zapewnieniu posiłków, dla których tak często wielu z podopiecznych tu przychodzi.

W Nairobi jest jeszcze jeden dom, gdzie dzieci ulicy mogą znaleźć pomoc. To ośrodek resocjalizacyjny dla chłopców ulicy Langata prowadzony przez salezjanów. Misjonarze pomagają młodym ludziom i dzieciom, którzy z różnych powodów uciekają z domu. Brak wykształcenia, pracy i godnych zarobków zmusza ich do wieloletniego życia na ulicy. Klej jest tu najbardziej popularną używką, której wąchanie pomaga zapomnieć o głodzie i problemach.

Misjonarze zabierają dzieci z ulicy, karmią, uczą, dają dach nad głową. Ze względu na salezjański charakter placówki jednym z głównych punktów programu resocjalizacji jest boisko. Brakuje jednak sprzętu sportowego – piłek do gry w siatkówkę czy piłkę nożna, strojów sportowych czy skarpet piłkarskich.
Brakuje też materiałów edukacyjnych – zeszytów, kredek, temperówek, długopisów, książek.

Im również chcemy pomóc. I zapewnić potrzebny sprzęt sportowy i materiały edukacyjne.

Postęp zbiórki

Na projekt “DOŻYWIANIE DZIECI W SLUMSACH NAIROBI – KENIA” zebraliśmy już 5 770 PLN, czyli 115%

Miejsce: Kijumong, Ghana
Cel: Dokończenie budowy i wyposażenie kaplicy
Potrzebna kwota: 50 000 zł
Czas zbiórki: luty – czerwiec 2021

Projekt

Chcemy pomóc mieszkańcom Kijumong w wybudowaniu i wyposażeniu kaplicy. Do dziś katolicka ludność tej małej miejscowości wybudowała fundamenty i mury kaplicy. Prace trwają dalej. Parafianie na ile mogą, tak pomagają przy budowie. Dostarczają piasek, wodę i wyrabiają pustaki. Pozostałe prace przy budowie są poza ich zasięgiem finansowym.

Wioska Kijumong znajduje się w północno-wschodniej części Ghany. Jej mieszkańcy na co dzień zajmują się rolnictwem. Chrześcijaństwo w tej części kraju jest młode, dużo ludzi przyjmuje chrzest, pozostając przy wierzeniach tradycyjnych. Liczba katolików mieszkających w wiosce i uczęszczających na Msze Święte wynosi ok. 200 osób. Obecnie Msza Święta i nabożeństwa liturgiczne odbywają się pod drzewem mango, jednak w porze deszczowej stanowi to duże utrudnienie. W przeszłości w czasie ulewnych deszczy, nabożeństwa odbywały się w szkole podstawowej jednakże silny wiatr i burza zniszczyły budynek szkolny. Salezjanie pracują tu od 2015 roku. W ramach pomocy mieszkańcom zainstalowali pompę wodną i trwają prace przy budowie szkoły. Do nas zwrócili się z prośbą o wsparcie mieszkańców w ich staraniach o dokończenie kaplicy. Wspólna budowa kaplicy integruje mieszkańców. Wspólne dzieło będzie również miejsce spotkań miejscowej ludności.

Postęp zbiórki
Na projekt “KAPLICA – GHANA” zebraliśmy już 50 832 PLN, czyli 102%

Miejsce: Mansa, Zambia
Cel: pomoc w zakupie sprzętu do gier i zabaw
Potrzebna kwota: 5 000 zł
Czas zbiórki: styczeń – marzec 2021

Projekt

W ramach projektu pomożemy wolontariuszom w zakupie sprzętu do gier i zabaw. Mansa to piękne miejsce z ogromnym potencjałem i całą masą dzieciaków. Julia i Asia to wolontariuszki z Polski, które pomagają w Mansie ubogim dzieciom i młodzieży. Chciałyby zapewnić więcej radości swoim podopiecznym, którzy, na co dzień żyją w trudnych warunkach i mają bardzo dużo obowiązków. W domach nie mają własnych zabawek, dlatego podczas zajęć prowadzonych przez wolontariuszki odzyskują namiastkę dzieciństwa. Prosimy o pomoc w zakupie piłek, paletek, skakanek, przyborów do malowania i gier planszowych. Wierzmy mocno, że razem się uda!

Mansa to ubogie miasteczko w Zambii, w prowincji Luapula. Ponad 85% ludzi żyje tam poniżej progu ubóstwa. Salezjanie prowadzą w Mansie szkołę średnią dla 712 uczniów i świetlicę dla miejscowych dzieci. Codziennie przychodzi na zajęcia około 800 podopiecznych. Przedmioty do gier i zabaw zostaną zakupione w Mansie, co wspomoże miejscową gospodarkę.

Postęp zbiórki

Na projekt “WYPOSAŻENIE ORATORIUM – Zambia” zebraliśmy już 5 610 PLN, czyli 112%

Miejsce: San Lorenzo, Peru
Cel: Zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla punktu medycznego w San Loreenzo, który służy rdzennym mieszkańcom Amazonii.
Potrzebna kwota: 500 000 zł
Czas zbiórki: 2020

Projekt

Bardzo trudna jest sytuacja kilku krajów Ameryki Południowej, spowodowana rozprzestrzeniającym się wirusem COVID-19. Wśród tych krajów znajduje się Peru, ze szczególnie wysokimi liczbami zarażonych i zmarłych w regionie Loreto. Tam też znajduje się położona w dżungli miejscowość San Lorenzo, a w niej punkt medyczny (Posta médica de San Lorenzo I – 4), który chcemy wesprzeć. Brakuje tam właściwie wszystkiego: zaczynając od podstawowych środków higienicznych i leków, a kończąc na butlach z tlenem i respiratorach.

Postęp zbiórki

Na projekt “SPRZĘT MEDYCZNY – PERU” zebraliśmy 7 575 PLN, czyli 100%

Miejsce: Makululu, Zambia
Cel: zakup samochodu dla pracowników placówki Ciloto, aby mogli docierać do potrzebujących
Potrzebna kwota: 36 376 zł
Czas zbiórki: 2020

Projekt

Pracownicy placówki w Ciloto, salezjanie i czterech miejscowych pracowników, potrzebują samochodu, aby docierać do dzieci, które żyją na ulicach Kabwe. Miasto jest duże. Salezjanie chcą zapewnić dzieciom ulicy pomoc i żywność. Chcą też odwiedzać potrzebujące rodziny i również im zawozić żywność i udzielać potrzebnego wsparcia.

Samochód po zakupie utrzymywany będzie przez pracowników placówki.

Postęp zbiórki

Na projekt “SAMOCHÓD DLA CILOTO – Zambia” zebraliśmy już 36 376 PLN, czyli 100%

Źródło: https://fundacjadonbosco.org/

Prosimy o wsparcie FUNDACJI DON BOSCO

Polecane wiadomości

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale w każdej chwili możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej