-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 13:06
MigranciwPolsce.pl
#worldcleanupday...

#worldcleanupday…


#worldcleanupday
Przystanek 3 (i ostatni): Gdańsk
Jak co roku w ramach obchodów World Cleanup Day spotkaliśmy się koło molo w Brzeźnie.🌊 Działaliśmy tu na lądzie. Dreptaliśmy boso po piasku, moczyliśmy stopy w wodzie, rozmawialiśmy z mewami, słuchaliśmy szumu fal i co kawałek schylaliśmy się aby podnieść kolejny śmieć. Pet, kapsel, pet, butelka, puszka, pet.
Jak zwykle przeważały pety 🚬
Czy Wy już wiecie, że pety to plastik i do tego toksyczny? Wiecie, żeby ich nie wyrzucać na ziemię, nie zakopywać w piasku, nie wrzucać do studzienek kanalizacyjnych? Na wszelki wypadek powtórzymy.
Palacze na całym świecie kupują rocznie ok. 6,5 biliona papierosów – to 18 miliardów dziennie! Pozostaje po nich tyle samo filtrów papierosowych – tzw. niedopałków lub petów, z których tylko 1/3 trafia do koszy na śmieci.
Niezależnie od tego, czy wyrzucono je na plażę, na ziemię w parku, czy upuszczono na ulicę, ogromna część niedopałków trafia do zbiorników wodnych. Plastikowe filtry wykonane są z octanu celulozy. Tworzywo nie rozkłada się lecz z biegiem czasu ulega fotodegradacji, co oznacza, że ​​światło rozbija je na mniejsze kawałki, które na zawsze pozostają w środowisku. Pamiętajcie o tym paląc, a jeśli nie palicie mówcie osobom palącym w Waszym otoczeniu!!

W sprzątaniu gdańskich plaży wzięło udział ok 50 osób. Śmieci były zbierane w upcyklingowe torby wielokrotnego użytku, wykonane że starych banerów reklamowych przez Trashki, a następnie segregowane.♻️
Łącznie zebranych zostało ok. dziesięciu 240l worków śmieci, w których przeważały odpady plastikowe. A także dwa 5l słoiki niedopałków papierosów!

A na koniec, po tym całym schylaniu i rozmyślaniu co zrobić aby odpadów na plażach było mnie, zagraliśmy dla Bałtyku koncert. 🎹
Postawiliśmy na piasku pianino (co za pomysł!), na którym zagrał Tomasz Szwelnik Piano w naturze. Razem z nim na kryształowych misach, grzechotkach i deszczowych kijach zagrała Aurelia Kurczyńska.
Och co to było za doświadczenie! 🎶🤗
Te cudowne dźwięki, dedykowane Bałtykowi i to w akompaniamencie wiatru i fal. 💨🎐
Wspomnienie tego koncertu pozostanie z nami na długo! Czujemy w kościach, że Bałtyk docenił ten gest i planujemy takie wydarzenia powtarzać!

Dziękujemy, że byliście z nami w Gdańsku❤ #razemdlabałtyku
Specjalne podziękowania także, dla partnerów wydarzenia: Gdański Ośrodek Sportu Planet Heroes World Cleanup Day – Poland World Cleanup Day
A także dla Hansa Wear za przekazanie super czapek jako nagród dla uczestników tejże akcji. Na pewno będą noszone!
Żródło materiału: Fundacja MARE

Polecane wiadomości

Co roku z powodu zanieczyszczeń umiera około 7 milionów ludzi. Do 2050 roku co najmniej 21 mil…

Marevivo

Te filmy dotarły do ​​nas od jednego z naszych wolontariuszy z Apulii, w te same dni, w których…

Marevivo

Czy ktoś powiedział #grudzień? @Podwodny

Marevivo

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej