O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
PCPM

Fundacja PCPM rusza z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

Do tragicznych w skutkach trzęsień ziemi doszło w południowej Turcji. Co gorsza, doszło do niego niedaleko 2-milionowego miasta Gaziantep, gdzie skala zniszczeń jest ogromna. Kataklizm w znacznym stopniu nawiedził też Syrię. Fundacja PCPM rozpoczęła zbiórkę, by pomóc ofiarom.
Trzęsienie ziemi miało miejsce nieopodal miasta Gaziantep i uderzyło też silnie w Syrię. Odczuwalne było także na Cyprze, Izraelu i w Libanie, ale trzęsienie odnotował też sejsmograf w Polsce w Ojcowie. Z pierwszych relacji można się dowiedzieć, że nawet duże budynki o żelbetowej konstrukcji zapadały się w wyniku silnych wstrząsów. Niestety w godzinach popołudniowych doszło do równie silnego trzęsienia ziemi 40 km na północ od miasta Gaziantep.

Fundacja PCPM uruchomiła zbiórkę, na rzecz poszkodowanych. Pomoc trafi do ofiar trzęsienia ziemi po syryjskiej stronie granicy, gdzie są setki ofiar i zawalonych budynków, a trudno będzie dotrzeć zespołom ratowniczym. W marcu 2020 Fundacja PCPM stawiała w płn. Syrii domy modułowe w obozach dla uchodźców, podobne domy oraz inną pomoc rzeczową chcemy wysłać teraz.

Z godziny na godzinę bilans ofiar rośnie w zastraszającym tempie. Według najnowszych danych (7.02) zginęło 4983 osób, a 21 875 zostało rannych. Tragiczna sytuacja jest też w zniszczonej przez ponad 11-letnią wojnę domową Syrii. Według wstępnych szacunków WHO, aż 23 miliony ludzi zostało dotkniętych przez trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Wśród poszkodowanych jest też milion dzieci.

 

Jak podają eksperci, liczba ofiar będzie wciąż rosła, a całościowo szacuje się ją na 25 tys. poszkodowanych. Dodatkowym utrudnieniem są zniszczone lotniska wokół epicentrum, które utrudniają dotarcie z pomocą do najbardziej poszkodowanych rejonów. Turecki rząd poprosił społeczność międzynarodową o pomoc i ogłosił alarm 4. stopnia, który wymaga pomocy międzynarodowej.

WESPRZYJ POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

https://pcpm.org.pl/fundacja-pcpm-rusza-z-pomoca-dla-ofiar-trzesienia-ziemi-w-turcji-i-syrii.html

Autor: Jan Wysocki

Zdjęcie Główne: (Photo by Rami al SAYED / AFP)

 

Podziel się z: