O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
grupa-wagnera-diamenty-afryka

Grupa Wagnera handluje diamentami za pośrednictwem afrykańskiej firmy

Jak informuje Belsat rosyjska najemnicza grupa Wagnera handluje diamentami na całym świecie za pośrednictwem firmy z siedzibą w Republice Środkowoafrykańskiej – wynika ze śledztwa dziennika De Standaard. Wśród odbiorców znalazła się m.in. Belgia.

Grupa Wagnera, oskarżana o zbrodnie wojenne, w tym o mordy i gwałty w strefach wojennych na całym świecie, zajmuje się handlem diamentami – ustalili reporterzy belgijskiej gazety we współpracy z European Investigative Collaborations (EIC), projektem dziennikarstwa śledczego.
Gospodarcza działalność rosyjskich najemników nie jest zbyt znana, tymczasem okazuje się, że jest ona dość obszerna i obejmuje m.in. sprzedaż drogocennych kamieni z Afryki – zauważono.

Gazeta informuje, że od 2019 roku grupa Wagnera handluje diamentami, wykorzystując w tym celu firmę Diamville, mającą siedzibę w Republice Środkowoafrykańskiej. Miała ona zostać założona przez współpracowników grupy Wagnera, co reporterzy śledczy potwierdzili w kilku niezależnych źródłach. Amerykańska agencja współpracy rozwojowej USAID podaje, że Diamville jest jednym z czterech największych eksporterów diamentów w Republice Środkowoafrykańskiej.

– Znaczna część handlu pozostaje w podziemiu: większość diamentów jest przemycana przez sąsiedni Kamerun i Sudan, jednak część przechodzi również przez oficjalne kanały, z pozwoleniami na eksport – czytamy w De Standaard.

Poprzez źródła w rządzie Republiki Środkowoafrykańskiej dziennikarze uzyskali dostęp do szczegółowych danych dotyczących eksportu Diamville. Pojawia się tam także Belgia, do której trafiło w 2019 r. 296 karatów diamentów o wartości 132 tys. euro.

– Sprzedaż z Republiki Środkowoafrykańskiej stanowi mniej niż 1 procent całkowitego importu diamentów w Antwerpii – powiedział dziennikowi Tom Neys z Antwerpii World Diamond Centre (AWDC), firmy zajmującej się lobbingiem na rzecz firm handlujących diamentami w Antwerpii, na północy Belgii.

Pomimo wprowadzania kolejnych pakietów unijnych sankcji przeciwko Moskwie po rozpoczęciu przez ten kraj agresji na Ukrainę sprowadzanie diamentów z Rosji nie zostało dotąd objęte zakazem.

jb/ belsat.eu wg PAP

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/

Podziel się z: