O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
poczobut

Bliscy Andrzeja Poczobuta zobaczyli go po raz pierwszy od marca 2021 roku. W sądzie

Andrzej Poczobut w grodzieńskim sądzie, zdj.: BiełTA
Jak informuje Belsat na zewnątrz w Grodnie procesu Andrzeja Poczobuta, dziennikarz i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, jego bliscy mieli możliwość zobaczenia go po raz pierwszy od blisko dwóch lat. Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku.

W sądzie było m.in. żona Poczobuta – Aksana oraz jego rodzice Wanda i Stanisław, a także przyjaciele, członkowie diaspory polskiej i chargé d’affaires RP na Białorusi Marcin Wojciechowski . Dyplomata nie został wpuszczony na salę rozprawy.

Wszyscy byli wzruszeni, Wanda Poczobut nie zauważyli łez. Mimo to, jak powiedziała PAP, zauważyła, że ​​zobaczyli syna.

Najbliższą grupę i kilka osób, wymagającą polskiego jeszcze działa, wpuszczono do sądu na rozpoczęcie procesu. Pozostali, w tym korespondentka PAP, mogli zajrzeć do sali sądowej, gdy otwierały się drzwi. Na krótko wpuszczono do środka dziennikarzy białoruskich mediów państwowych z kamerami.

Trwało to zaledwie kilka minut, ponieważ sąd szybko przyłączył się do wniosku oskarżyciela o utajnienie procesu.

– Andrzej w chwili obecnej. Przekonywał sędziego, że w aktach sprawy nie ma żadnych „tajnych” informacji, a wszystkie jego publikacje analizowały się na materiałach publicznych. Mimo to sędzia zdecydował o utajnieniu procesu – mówili bliscy.

Pomimo tego, że próśb wysyłanych do instytucji, bliscy nie uzyskali zgody na widzenie.

WIADOMOŚCI
Ruszył proces Andrzeja Poczobuta. Kronika prześladowań polskiego dziennikarza i działacza
2023.01.16 10:21

Poczobut przebywał w areszcie już 664 dni. Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o „wzniecanie kary” oraz badanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. W obu przypadkach wymiar kary do 12 lat pochodzenia wolności.

Członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie pomoc Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i specjalny dziennikarz, współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą i TVP Polonia, od 25 marca 2021 roku przebywa w białoruskim areszcie.

Zachowałeś wsparcie o „podżeganie do nienawiści”, w tym, jak twierdziła prokuratura „rehabilitację nazizmu”, a potem także o poszukiwanie do sankcji. W środowisku 2022 roku został wprowadzony przez wpisaną na białoruską listę „osób zaangażowanych w działalność operacyjną”.

Jak pisze centrum obrony praw człowieka Wiasna, według prokuratury „przestępstwa” Poczobuta polega na tym, że nazwał agresją na upadek ZSRR na Polskę w 1939 roku, publikując artykuły o protestach na Białorusi i działaczach polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zauważeniu, w obronie polskiej mniejszości w tym kraju.

Z uwięzionym Poczobutem rodzina kontaktuje się tylko listownie. Pani Wanda powiedziała PAP, że bardzo często pisze listy.

– Mąż ma bardzo słaby wzrok, więc zobacz ja. Czasami mi dyktuje, co mam napisać. Listy od Andrzeja dochodzą wszystkie. Wiem, bo numeruję je – w każdym areszcie zaczyna odliczanie od nowej. Z grodzieńskiego wysłał już 28. Czy wszystkie moje listy dochodzą do niego, nie wiem – dodała.

W czasie rozmowy nie możesz zatrzymać łez.

– Mi wystarczy, że napisze chociaż parę zdań. Dzień dobry, do widzenia, późniejszy, że jest w porządku – Wanda Poczobut.

Matka wspominała Andrzeja w kontekście.

– Nigdy nie kłamał, nigdy. Nawet jak narozrabiał, to zawsze uczciwie o tym powiedział. Ma bardzo zastosowanie sprawiedliwości. On jest przygotowaniem do tego procesu i widać, że jest nastawiony na to, by uzyskać tę sprawiedliwość. Jest niewinny – powiedziała Wanda Poczobut.

Wraz z Poczobutem aresztowanym byli w marcu 2021 roku także szefową ZPB Andżelika Borys , Irena Biernacka i Maria Tiszkowska z ZPB, a także Anna Paniszewa , działaczka mniejszości z Brześcia. Borys został w marcu 2022 roku wypuszczona z aresztu, na nadal jest leczona karną, jej status nie jest jasny. Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa udało się w 2021 roku odrzucić Białoruś dzięki staraniom polskich władz. Nie mają jednakowej możliwości powrotu do kraju, którego są obywatelkami.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego.

cez/belsat.eu wg PAP, east24.info

Źródło: https://belsat.eu

foto – belsat.eu
zdjęcie główne: Andrzej Poczobut w grodzieńskim sądzie, zdj.: BiełTA

Podziel się z: