O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian

10 najważniejszych faktów z życia Caritas Polska w 2022 roku

Przez 2022 rok mierzyliśmy się z wielkimi wyzwaniami, związanymi przede wszystkim z wojną na Ukrainie. W obliczu kryzysu Caritas Polska nie tylko udzielała pomocy poszukującym schronienia Ukraińcom, lecz również rozszerzała dotychczasowe inicjatywy w kraju i za granicą.

1. Świadczymy wszechstronną pomoc humanitarną w związku z wojną na Ukrainie.

  • Przekazaliśmy naszym wschodnim sąsiadom pomoc materialną o łącznej wartości ponad 200 milionów złotych. Nadal nieustannie wysyłamy przez granicę transporty zawierające m.in. żywność, leki, artykuły higieniczne, urządzenia pomagające przetrwać w warunkach zimy (np. generatory prądu). Nasi darczyńcy przygotowali 50 tysięcy Paczek dla Ukrainy zawierających żywność i artykuły codziennego użytku.
  • Uchodźcom pomagało 20 tysięcy wolontariuszy, w tym 1300 bezpośrednio na granicy. Ponad 400 tysięcy Ukraińców skorzystało z różnych form naszej pomocy (od zakwaterowania po wsparcie psychologiczne i prawne) na terenie Polski.
  • Dzięki apelowi humanitarnemu (emergency appeal), który wystosowaliśmy do członków sieci Caritas Internationalis, do ofiar wojny w Polsce i na Ukrainie trafia wsparcie z całego świata.

2. Otworzyliśmy w Polsce 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Świadczymy bezpłatną pomoc materialną, socjalną i psychologiczną, pomagamy w kontaktach z urzędami, nauce języka polskiego czy wynajęciu mieszkania. Przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy również Wigilię dla podopiecznych naszego centrum w Warszawie przy ul. Towarowej 25a, z którego pomocy korzysta codziennie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób.

3. Uruchomiliśmy nowy kierunek pomocy programu Rodzina Rodzinie na Ukrainie.

Do 620 rodzin ukraińskich z diecezji kijowsko-żytomierskiej do października 2023 roku będzie trafiać bezpośrednie wsparcie gotówkowe na najpilniejsze potrzeby, takie jak zakup opału i żywności czy drobne remonty w uszkodzonym domu. Na każdego członka rodziny przypada ok. 2200 hrywien (około 300 zł miesięcznie). Dofinansowanie może otrzymać 4 członków rodziny, co daje maksymalnie blisko 9000 hrywien na rodzinę (ponad 1000 zł) na miesiąc. Dotąd w programie brały udział rodziny z państw Bliskiego Wschodu, ogarniętych wojną i kryzysami humanitarnymi: Syrii, Iraku, Libanu, Strefy Gazy.

4. Wolontariusze obchodzili pierwszy w historii Caritas Dzień Dobra.

5. Kontynuujemy najważniejsze projekty pomocowe w kraju:

  • Wraz z Fundacją Biedronki prowadzimy 5. edycję programu „Na codzienne zakupy”, w ramach którego 11 tysięcy seniorów wytypowanych przez Caritas diecezjalne przez 10 miesięcy otrzymuje karty zakupowe o wartości 160 zł miesięcznie. Karty pozwalają osobom starszym na kupno produktów żywnościowych lepszej jakości, przeciwdziałając niedożywieniu.
  • Zrealizowaliśmy 20. i 21. edycję akcji „Tak. Pomagam” – zbiórki żywności w supermarketach, poprzedzającej święta Wielkanocy i Bożego Narodzenia. W marcu i grudniu zebraliśmy w sumie 411 ton żywności, dzięki której przygotowaliśmy paczki świąteczne i zasililiśmy jadłodajnie Caritas.
  • W 7. edycji warszawskiej akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” przekazaliśmy bezdomnym przy wsparciu Straży Miejskiej m.in. 3,2 tys. litrów zupy i 6 tys. konserw mięsnych. 8. edycja akcji zaczęła się w listopadzie i potrwa do lutego 2023 roku.
  • Pomoc najmłodszym: w Dzień Dziecka wręczyliśmy potrzebującym, chorym, niepełnosprawnym, uchodźczym dzieciom 20 tysięcy paczek z prezentami. Dzięki Wakacyjnej Akcji Caritas ok. 14,8 tys. dzieci mogło pojechać nad morze czy w góry. Za sprawą programu „Tornister Pełen Uśmiechów” plecaki z wyprawkami trafiły do ponad 10 tys. uczniów, w tym ok. 4 tys. dzieci ukraińskich, a także białoruskich i litewskich.

6. Rozwijamy wsparcie dla potrzebujących za granicą:

  • Z pogrążonej w kryzysie ekonomicznym Wenezueli emigruje coraz więcej ludzi. Według szacunków ONZ liczba uciekinierów sięga 8 milionów. Najczęściej wybierają Kolumbię, dla której wyżywienie ogromnej rzeszy migrantów jest poważnym problemem. Caritas Polska wraz z Caritas Kolumbia oraz Jeronimo Martins przygotowała dystrybucję żywności w regionie Norte de Santander oraz regionie Bogoty i Soachy. Wsparcie dociera do 2192 rodzin – to blisko 11 tys. osób. W 2022 roku przy wsparciu Jeronimo Martins podwoiliśmy kwotę wsparcia dla Wenezuelczyków z 200 do 400 tys. euro. W pierwszej kolejności korzystają z niego rodziny wielodzietne, rodzice samotnie wychowujący dzieci, osoby starsze i dzieci poniżej 18. roku życia.
  • Caritas Polska utrzymuje dużą misję w Jemenie, jednym z najuboższych i najbardziej wyniszczonych krajów świata, którego mieszkańcy cierpią z powodu wojny, epidemii i klęsk żywiołowych. Miliony Jemeńczyków nie mają szans na wizytę u lekarza. Nasze działania, prowadzone dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc, wspólnie z Polską Akcją Humanitarną, sprawiły, że blisko 40 tys. mieszkańców Jemenu ma dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Jesteśmy obecni także w Afryce i na Bliskim Wschodzie; m.in. pomagamy misjonarkom pallotynkom w budowie szkoły w Kamerunie, a franciszkankom – w dożywianiu głodujących dzieci w Etiopii.

7. Zapewniamy stały wolontariat zagraniczny na Lesbos.

8. Dyrektor Caritas Polska został wybrany na drugą kadencję.

Ksiądz dr Marcin Iżycki kieruje Caritas Polska od 2017 roku. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski będzie piastował to stanowisko przez kolejną pięcioletnią kadencję, do 2027 roku.

9. Otrzymaliśmy nagrodę Top Marka 2022 w dziedzinie projektów charytatywnych.

Wyróżnienie to przyznają redakcja magazynu „Press” i Press-Service Monitoring Mediów w uznaniu najwyższej jakości komunikatów i kontaktów odbiorcy z daną marką w internecie.

10. Rok 2022 czasem dynamicznego rozwoju instytucjonalnego.

Zmiany organizacyjne wprowadziły nową dynamikę do naszej pracy. Niesienie pomocy nie byłoby jednak możliwe bez wsparcia i zaufania darczyńców oraz energii tysięcy wolontariuszy. To oni w czasach kryzysu pozostają naszą największą siłą. Wchodząc w nowy rok bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i składamy najlepsze życzenia na rok 2023!

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora prIojektów ogólnopolskich i zagranicznych, oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Źródło: https://caritas.pl/

Zapraszamy do wsparcia CARITAS 🙂

Podziel się z: