O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
yemen

Naruszenia praw człowieka wobec migrantów w Jemenie

Naruszenia praw człowieka wobec migrantów w Jemenie wzrastają wśród gwałtownie wzrastającego napływu: ostrzega IOM

Przeczytaj ten artykuł w języku Arabskim

Aden – co najmniej 27 800 osób przeszło z Półwyspu Somalijskiego do rozdartego wojną Jemenu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r., więcej niż łączna liczba osób, które odbyły podróż przez cały zeszły rok wzdłuż najbardziej ruchliwej morskiej trasy migracji na świecie przed COVID -19, zgodnie z Matrycą śledzenia przemieszczeń (DTM) Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (OIM).

IOM w zeszłym roku poinformowała, że ​​około 27 700 migrantów przedostało się do Jemenu przez tak zwaną trasę wschodnią, w porównaniu z 138 000 w 2019 r. z powodu zwiększonych ograniczeń mobilności związanych z COVID-19. Około 37 500 odbyło podróż w 2020 roku.

Wzrost liczby przyjazdów jest powodem do niepokoju w kraju zmagającym się z ósmym rokiem konfliktu.

„Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem ludzi przemieszczających się przez Jemen”

– powiedziała Christa Rottensteiner, szefowa misji IOM Jemen. „Nasze zespoły codziennie spotykają się z migrantami, którzy zostali ranni w konflikcie lub utknęli w podróży”.

Na tegoroczny wzrost może wpływać wiele czynników, w tym rozluźnienie ograniczeń mobilności związanych z COVID-19, korzystniejsze warunki pogodowe oraz sytuacja bezpieczeństwa i susza w Etiopii, skąd pochodzi większość migrantów.

Po przybyciu do Jemenu migranci stają przed niebezpieczną dalszą podróżą do krajów Zatoki Perskiej w poszukiwaniu pracy. Często podróżują przez fronty konfliktu i spotykają się z poważnymi naruszeniami praw człowieka, takimi jak przetrzymywanie w nieludzkich warunkach, wyzysk i przymusowe transfery przez linie kontroli.

Kobiety i dziewczęta często zgłaszają, że doświadczają przemocy, nadużyć lub wyzysku ze względu na płeć, zwykle z rąk handlarzy i przemytników.

Na północy kraju partnerzy IOM i lokalna społeczność poinformowali, że ponad 1000 migrantów – w tym kobiety i dzieci – zostało rannych lub zabitych w wyniku ataków w tym roku.

Każdego miesiąca setki leczy się z powodu ran postrzałowych w wspieranym przez IOM szpitalu w pobliżu przygranicznego miasta Sa’dah.

W Ma’rib – około 25 kilometrów od jednej z linii frontu konfliktu – około 4500 migrantów jest unieruchomionych, niezdolnych do kontynuowania podróży lub powrotu.

Ponad 900 migrantów wyleciało lotami dobrowolnego powrotu humanitarnego (VHR) z Aden w maju (stan na dzień 31.05 w południe), ale potrzebne są większe fundusze, aby pomóc tysiącom innych osób czekających na wyjazd z Aden, Sany i Ma’ żebro.

„Jednym z głównych sposobów, w jaki możemy zaoferować ulgę i ochronę, jest otwarcie większej liczby możliwości dla migrantów, którzy chcą wrócić do domu, oraz zapewnienie pomocy ratującej życie i pomocy medycznej potrzebującym” – powiedział Rottensteiner.

„W czasie, gdy fundusze na odpowiedź Jemenu spadają, nie możemy odwracać się plecami do migrantów, którzy zostali pozostawieni sami sobie, o których często zapomina się w czasach kryzysu. Pilnie potrzebujemy większych funduszy, aby złagodzić cierpienie ponad 190 000 migrantów potrzebujących pomocy w Jemenie”.

IOM apeluje obecnie o 7,5 miliona dolarów, aby wesprzeć tysiące unieruchomionych migrantów w dobrowolnym powrocie z Jemenu do Etiopii, za pośrednictwem programu VHR IOM. Organizacja potrzebuje również 9 milionów dolarów na kontynuowanie działań związanych z śledzeniem przesiedleń i mobilności.

Pomoc humanitarną i usługi ochrony migrantów w Jemenie IOM wspiera Biuro ds. Ludności, Uchodźców i Migracji Departamentu Stanu USA; pomoc humanitarna UE; oraz rządy Niemiec, Finlandii, Szwecji i Norwegii.

***

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z Angelą Wells w IOM Yemen, e-mail: awells@iom.int, tel.: +967 730 552233 lub IOM Yemen’s Communications Team pod adresem iomyemenmediacomm@iom.int

Źródło: https://www.iom.int w języku angielskim

Podziel się z: