O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

Igor Girkin o kampanii zimowej na ukraińskim froncie: nie odnieśliśmy żadnego sukcesu

Jak informuje Belsat były dowódca donbaskich separatystów i wysoki oficer rosyjskich służb specjalnych Igor Striełkow-Girkin skomentował rosyjskie postępy na najbardziej gorących odcinkach frontu – w okolicach Bachumtu i Awdijiwki na Donbasie. Jego zdaniem sukcesy rosyjskiej armii pozostają jedynie na poziomie taktycznym.

„Bitwa na wyniszczenie”
Komentując sytuację wokół Bachmutu, gdzie od miesięcy trwają ciężkie walki, a Rosjanie usiłują bezskutecznie otoczyć miasto, Girkin stwierdził, że postęp jednostek w tym rejonie Wagnera jest znikomy.

Terrorysta jest pewien, że pod Bachmutem nie dojdzie do szeroko zapowiadanej „kontrofensywy” Sił Zbrojnych Ukrainy, inaczej ukraińscy wojskowi pozostawiliby to w tajemnicy. Jednak nawet wycofanie wojsk ukraińskich z miasta nie będzie dla Ukraińców katastrofą – stwierdził.

– W ramach generalnie pomyślnego (dla wroga) planu zakończenia „bitwy na wyniszczenie i zyskanie na czasie”, celowo prowadzonej w czasie kampanii zimowej przez dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy, kontrofensywa nie jest potrzebna. Połowę Bachmutu i tak mocno trzymają. Ale nawet poddanie “muzykom” (wagnerowcom – red.) wyeksploatowanego terytorium nie zmieni ostatecznej sytuacji. Podczas kampanii zimowej Siły Zbrojne FR nie odniosły żadnego sukcesu poza czysto taktycznymi – zaznaczył Girkin.

Szturmy niedobitkami
Jak zauważył, na północ od Awdijiwki niedobitki piechoty donieckiej, uzupełnione przez „ochotników” i rosyjskich zmobilizowanych rezerwistów, próbują ominąć Awdijewkę od północy i dotrzeć do jej linii zaopatrzeniowych. Dowództwo Rosjan ostatnio chwaliło się zajęciem miejscowości Kamianka i Krasnohoriwka. Źródła Girkina nie potwierdzają jednak tych informacji.

– Jednak w rzeczywistości sukces z zeszłego lata powtórzył się ponownie – wtedy również wróg został wyparty ze wskazanych miejscowości i wycofał się do Awdijiwki, która była silnie ufortyfikowana na całym obwodzie, ale z czasem kontrataki szybko przywróciły sytuację. W każdym razie nie ma zagrożenia nawet bliskiego okrążenia zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy w Awdijiwce, miasto było bardzo mocno i długo ufortyfikowane i jest jednym z głównych „bastionów” zbudowanej zawczasu pierwszej linii obrony Sił Zbrojnych Ukrainy na Donbasie – podsumował Girkin.

Rosyjscy okupanci skupili się na bitwie o Donbas, ale nadal ponoszą tam ogromne straty. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie kontynuują działania ofensywne na kierunkach awdijiwskim, bachmuckim, szachtarskim, marjinskim i łymańskim. Na tych kierunkach ukraińscy żołnierze odparli w sumie 102 ataki w ciągu minionej doby.

Monarchista, terrorysta, “dysydent”
Igor Wsiewołodowicz Girkin (drugie nazwisko Iwan Iwanowicz Striełkow) rozpoczynał swoją karierę w rosyjskiej FSB, by potem przejść do GRU, gdzie dosłużył się stopnia pułkownik Specnazu, nacjonalista i monarchista. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Krym w roku 2014 Girkin dowodził tam grupą dywersyjną. W kwietniu 2014 roku wraz ze swoim oddziałem przekroczył granicę Ukrainy w obwodzie donieckim, po doprowadził do zajęcia Słowiańska. Przez krótki czas był dowódcą “sił zbrojnych” nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej, a potem jej ministrem obrony. Potem po utracie Słowiańska – stracił stanowiska w DRL, wrócił do Moskwy i przeszedł do rezerwy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęły postępowanie przeciwko Girkinowi za terroryzm, naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, tortury i zabójstwo z premedytacją. Ponadto w 2019 roku Holandia umieściła Girkina na międzynarodowej liście poszukiwanych jako osobę zaangażowaną w zestrzelenie Boeinga MH-17 z pasażerami.

Ostatnie lata emerytowany oficer zajmował się działalnością blogerską, ciesząc się parasolem ochronnym najwyższych czynników w służbach. Od początku wojny krytykował sposób dowodzenia rosyjskim wojskiem. M.in. zarzucił Siergiejowi Szojgu “przestępcze niedbalstwo”, a Władimira Putina nazwał klaunem. Już w marcu wzywał do powszechnej mobilizacji, a ukraińskiej udanej kontrofensywie wrześniowej ogłosił, że Rosja tę wojnę już przegrała.

 

jb/ belsat.eu wg East24.info
Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Igor_Girkin
Źródło: https://belsat.eu/pl/news/14-03-2023-igor-girkin-o-kampanii-zimowej-na-ukrainskim-froncie-nie-odnieslismy-zadnego-sukcesu

 

Podziel się z: