O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

ISW: brak postępów sił rosyjskich w Bachmucie, choć walki trwają

Jak informuje Belsat brak jakichkolwiek potwierdzonych postępów sił rosyjskich w Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, mimo ciągłych rosyjskich ataków naziemnych w mieście i wokół niego – poinformował amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

– Źródła ukraińskie i rosyjskie nadal informują o ciężkich walkach w mieście, ale żołnierze (walczącej tam) Grupy Wagnera są prawdopodobnie w coraz większym stopniu unieruchomieni w rejonach miejskich, takich jak kompleks przemysłowy AZOM, i dlatego trudno im w istotny sposób przesunąć się naprzód – pisze think tank.

ISW przypomina, że według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki na sam Bachmut, oraz m.in. w okolicach Paraskowijiwki (na północny wschód od Bachmutu), Dubowo-Wasyliwki i Bohdaniwki (na północny zachód od miasta), a także Iwaniwskiego na zachód od Bachmutu. Instytut pisze, że według rosyjskich blogerów wojskowych żołnierze najemnej Grupy Wagnera przekroczyli rzekę Bachmutka we wschodniej części miasta i przesuwają się w kierunku centrum.

Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn – jak podkreśla Instytut – zapowiedział w piątek, że rozpocznie nowy etap rekrutacji po zajęciu Bachmutu i Grupa przeobrazi się w wojsko z komponentem ideologicznym.

– Regionalne źródło rosyjskie podało 11 marca, że Grupa Wagnera otworzyła sześć ośrodków rekrutacyjnych w szkołach i młodzieżowych klubach sportowych w krajach ałtajskim, zabajkalskim i krasnojarskim oraz w obwodzie irkuckim – czytamy.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zwróciło uwagę, że choć Rosja nadal ponosi na Ukrainie wyjątkowo duże straty osobowe, ich skutki są bardzo zróżnicowane w poszczególnych regionach kraju, na obszarach wschodnich stosunek zabitych do populacji jest 30 razy wyższy niż w Moskwie.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, najbogatsze miasta – Moskwa i Petersburg – wyszły z tego względnie bez szwanku w stosunku do populacji, co dotyczy zwłaszcza rodzin elity kraju. Wskazano, że 21 lutego 2023 roku sfotografowano rosyjskich wysokich urzędników tworzących dwa pierwsze rzędy widowni podczas przemówienia prezydenta Putina o stanie państwa i o żadnym z nich nie wiadomo, by miał dzieci służące w wojsku.

Tymczasem w wielu regionach wschodnich liczna zabitych jako procent populacji jest prawdopodobnie na poziomie ponad 30 razy wyższym niż w Moskwie. W niektórych miejscach najbardziej cierpią mniejszości etniczne; w Astrachaniu około 75 proc. ofiar pochodzi z mniejszości kazachskiej i tatarskiej.

– W miarę jak rosyjskie ministerstwo obrony będzie starało się rozwiązać problem ciągłego deficytu personelu bojowego, izolacja lepiej sytuowanych i bardziej wpływowych elementów rosyjskiego społeczeństwa najprawdopodobniej pozostanie głównym czynnikiem branym pod uwagę – oceniono.

pp/belsat.eu wg PAP

Zdjęcie: tprzem

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/12-03-2023-isw-brak-postepow-sil-rosyjskich-w-bachmucie-choc-walki-trwaja

Podziel się z: