O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
Kolejny-milion-złotych

Kolejny milion złotych na wsparcie kobiet z Ukrainy

Kolejny milion złotych na wsparcie kobiet z Ukrainy. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchamia II Edycję Programu Grantowego.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Henryka Bochniarz, Iryna Deszczyca, Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko, uruchamia II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na pomoc kobietom i dzieciom z Ukrainy. Dziś o godz. 13:00 przy ul. Ogrodowej 3 w Warszawie odbędzie się spotkanie Siostrzeństwa w tej sprawie. Media zapraszamy na krótki photo-op z udziałem uczestniczek.

 

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Granty trafiają do inicjatyw społecznych, które mają służyć poprawie sytuacji ukraińskich kobiet i dzieci.

Rzeczywistość dziewczyn z Ukrainy zmienia się na lepsze. Wiele z nich rozpoczęło nad Wisłą nowe życie, próbując dostosować się do polskich realiów. Dziś otwieramy się na ich kolejne potrzeby. Dziewczyn, które odnalazły swój drugi dom i tych, które chcą wrócić do Ukrainy i pomóc w jej odbudowie. Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości – empatii, zrozumienia, Siostrzeństwa mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Dziś o godz. 13:00 przy ul. Ogrodowej 3 w Warszawie odbędzie się spotkanie Siostrzeństwa w sprawie uruchomienia II Edycji Programu Grantowego. Siostrzeństwo rozdysponuje w niej kwotę prawie miliona złotych. Podczas spotkania dojdzie także do symbolicznego przekazania czeku na 55 000 zł przez Marzenę Atkielską, Prezeskę Fundacji Santander. Pieniądze trafią na Fundusz „Cześć Dziewczyny!”.

 

W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom. Wśród projektów, które zdobyły granty jest m.in. otwarcie polsko-ukraińskiej kawiarni w Bielsku-Białej, utworzenie bezpiecznego miejsca na warszawskiej Pradze dla kobiet w kryzysie migracji czy kurs pedagogiczny dla blisko 100 nauczycielek z Ukrainy.

 

II Edycja Programu Grantowego, tak jak hasło „Cześć Dziewczyny!”, na którym opiera się cała inicjatywa, nie jest jednak skierowana wyłącznie do kobiet z Ukrainy. Może dotyczyć uchodźczyń, które musiały opuścić swój kraj w wielu innych miejscach na świecie. Działania Siostrzeństwa w ramach Programu Grantowego skierowane będą także do nich i takie projekty również mogą liczyć na dofinansowanie.

 

Dzięki wsparciu Siostrzeństwa udało się zorganizować półkolonie dla ponad 300 dzieci z Ukrainy. To dla nich chwila oddechu od koszmaru wojny, a dla nas jeden z przykładów, dlaczego Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!” ma znaczenie. Kobiet i dzieci, które uciekają przed przemocą i prześladowaniami są na świecie tysiące. Jeśli możemy realnie pomóc choć części z nich, zrobimy tododaje Myroslava Keryk, Prezeska Fundacji „Ukraiński Dom”.

 

Wraz ze startem Programu Grantowego, Kulczyk Foundation uruchomiła też Centrum „Cześć Dziewczyny!”. Jak do tej pory w warsztatach organizowanych przy ul. Ogrodowej 3 w Warszawie wzięło udział ponad 1000 kobiet i dzieci z Ukrainy. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Większość z nich prowadzą uchodźczynie.

Pieniądze przekazywane organizacjom w ramach grantów są zbierane na Funduszu „Cześć Dziewczyny!”. Fundusz został powołany po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zbiórka na długofalową pomoc prowadzona jest na kontach Kulczyk Foundation oraz za pośrednictwem portalu Patronite: www.patronite.pl/czescdziewczyny

 

W skład Siostrzeństwa Polsko-Ukraińskiego wchodzą:

 

 • Magdalena Adamowicz – prawniczka, posłanka do Parlamentu Europejskiego
 • Walentyna Berezenko – lekarka, kierowniczka Centrum Hepatologii Dziecięcej Państwowego Instytutu Położnictwa i Ginekologii w Kijowie
 • Henryka Bochniarz – ekonomistka, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan
 • Elżbieta Bodio – wiceprezeska Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej
 • Iryna Deszczyca – małżonka byłego ambasadora Ukrainy w Polsce
 • Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych
 • Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka, współtwórczyni inicjatywy „Wolne Sądy”
 • Agnieszka Holland – reżyserka, prezeska Europejskiej Akademii Filmowej
 • Janina Ochojska – działaczka humanitarna, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej
 • Maryna Kaftan – ekspertka ds. edukacji, członkini Zespołu ds. Wspierania Reform w Ministerstwie Edukacji i Nauki Ukrainy
 • Myroslava Keryk – historyczka, prezeska Fundacji „Ukraiński Dom”
 • Bogumiła Kaniewska – literaturoznawczyni, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Halyna Karp – radna regionu Iwano-Frankiwsk, była wiceminister energetyki
 • Aleksandra Klich – dziennikarka, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów”
 • Dominika Kulczyk – przedsiębiorczyni, prezeska Kulczyk Foundation
 • Nataliya Kravets – prezeska Ukraińskiego Centrum Edukacji
 • Olha Matviienko – profesorka Katedry Pedagogiki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego
 • Marta Lempart – działaczka społeczna, inicjatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet
 • Joanna Mosiej-Sitek – dziennikarka, była zastępczyni wydawcy „Gazety Wyborczej”
 • Monika Płatek – prawniczka, profesorka nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego
 • Olga Struk – przedsiębiorczyni, założycielka Arthur Murray Dance Studios
 • Olga Tokarczuk – pisarka, poetka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla
 • Iryna Tykhomyrova – naukowczyni, prezeska International Management Institute w Kijowie
 • Olena Volyarska – profesorka nadzwyczajna Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Językowego
 • Oksana Zabużko – pisarka, poetka i eseistka, Instytut Filozofii Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk
 • Iryna Zapatrina – profesorka ekonomii, założycielka Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Kijowie
Podziel się z: