O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
REDEMPTORIS MISSIO

Ludzie docierali do nas z najdalszych okolic. Niektórzy przemierzyli pieszo ponad 100 km. Możliwość odzyskania wzroku dla nich to przepustka do godnego życia.

Ludzie docierali do nas z najdalszych okolic. Niektórzy przemierzyli pieszo ponad 100 km. Możliwość odzyskania wzroku dla nich to przepustka do godnego życia.

Wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” pokonali ponad dwa tysiące kilometrów po trudnych kameruńskich drogach, by dotrzeć tam, gdzie zazwyczaj lekarze nie docierają. Dla prawie wszystkich naszych pacjentów był to pierwszy w życiu kontakt z lekarzem okulistą. Takim wizytom zwykle towarzyszył stres i niepewność. Lekarze skonsultowali ponad 1000 osób i wykonali 101 operacji usunięcia zaćmy.
„Praca była wymagająca z uwagi na warunki pogodowe. Było ciepło, wilgotno: temperatura powyżej 35 stopni, wilgotność ok. 80%. Zaćmy, które operowaliśmy, były z samego końca zaawansowania, bardzo twarde i bardzo trudne przypadki. Operacje trwały zazwyczaj 2-3 razy dłużej niż w Polsce. W Polsce się takich zaćm już nie spotyka. Udało się przeprowadzić wszystkie operacje prawidłowo z końcowym bardzo dobrym efektem dla pacjenta” – opisuje okulista Maciej Matuszyński.
Lekarze pracowali po wiele godzin dziennie. Aby zaoszczędzić czas nie jedli obiadów, ale dopiero kolację po powrocie ze szpitala na misję. Chorzy zgłaszali się do nas do ostatnich chwil, każdego dnia pod szpitalem czekało około 200 pacjentów z rodzinami. Nie wszystkim jednak lekarze zdołali pomóc – niektórzy dotarli do nas za późno, nie mając już w oczach poczucia światła. Lekarze pomimo zmęczenia i późnych godzin nocnych przeprowadzali kolejne, nadprogramowe operacje, bo dla tych pacjentów była to ostatnia w życiu szansa na odzyskanie wzroku.
To już piąta nasza wyprawa. Do tej pory polscy okuliści w składzie: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński pracowali w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej i Tanzanii. Za każdym razem za swoją pracę nie pobierali żadnego wynagrodzenia!
Dziękujemy z całego serca za Waszą bezinteresowną pomoc ❤️❤️❤️
Źródło: https://redemptorismissio.org/
Podziel się z: