15 C
Warszawa
28 września, 2023, 05:40
MigranciwPolsce.pl
Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” opublikowało kolejną Brunatną Księgę, czyli dokumentację zdarzeń na tl...

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” opublikowało kolejną Brunatną Księgę, czyli dokumentację zdarzeń na tl…


Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” opublikowało kolejną Brunatną Księgę, czyli dokumentację zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Nie brakuje w nim sytuacji, które miały miejsce w miastach Śląska i Zagłębia.

Wieloletnim autorem Brunatnej Księgi był śp. Marcin Kornak, założyciel Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

W najnowszej edycji Brunatnej Księgi obejmującej lata 2020-2022 na ponad trzystu stronach opisane zostały przypadki napaści fizycznych na osoby wyróżniające się kolorem skóry, językiem czy wyznaniem, a także przejawy agresji słownej w miejscach publicznych.

W Księdze znalazło się kilka zdarzeń z Katowic, w tym atak czterech mężczyzn na obywatela Egiptu. Towarzysząca mu kobieta relacjonowała: „Mój partner był w samochodzie i rozmawiał z mamą po arabsku przez telefon. Do samochodu podeszło czterech mężczyzn, zaczęli uderzać w auto. Wtedy on wyszedł z samochodu i został zaatakowany przez jednego z nich od tyłu, potem dołączyli się kolejni”. Egipcjanin doznał urazu nosa i głowy. Trzech napastników zostało zatrzymanych przez policję, przedstawiono im zarzut uszkodzenia ciała. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ sąd zastosował areszt na trzy miesiące.

M. Bednarek: „Miasta Śląska i Zagłębia trafiły do Brunatnej Księgi. «Chcesz w mordę stara lesbo?»”. Katowice.wyborcza.pl, 27.03.2023.


Żródło materiału: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ

Polecane wiadomości

Dramat humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa od ponad dwóch lat, bez przerwy. Odzieranie z…

Stowarzyszenie NOMADA

MUZYKA PRZECIWKO RASIZMOWI: KONCERT MUZYKA BEZ ZASTRZEŻEŃ / МУЗЫКА БЕЗ ЗАСЦЯРОГ

"Nigdy Więcej"

Legendarne już, pomarańczowe auto ODF, zwane przez niektórych “Pszczółką”, przechodzi właśnie grunto…

Otwarty Dialog

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej