O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
cherson

ok. 500 rosyjskich żołnierzy zabitych i rannych w ataku w obwodzie chersońskim

Ukraiński Sztab Generalny: ok. 500 rosyjskich żołnierzy zabitych i rannych w ataku w obwodzie chersońskim

***

Ukraińskie wojska miały przeprowadzić skuteczny atak na zgrupowanie sił przeciwnika w miejscowości Czułakiwka.

Jak informuje Biełsat w noworoczną niedzielę, ostrzelano również pozycje wroga w Fedoriwce, nieopodal kontrolowanej przez agresora Kachowki. Wielkość strat po stronie najeźdźcy nie została jeszcze ustalona – podano w dzisiejszym komunikacie sztabu.

Jak dodano, ukraińskie siły obrony powietrznej kontynuują skuteczną walkę z dronami, atakującymi w ostatnich dniach terytorium sąsiedniego kraju. W ciągu minionej doby zneutralizowano wszystkie 27 bezzałogowców irańskiej produkcji typu Shahed-136, które znalazły się w granicach Ukrainy. Sztab podkreślił, że sześć odnotowanych w poniedziałek ostrzałów rakietowych i 30 z 52 ostrzałów lotniczych przeciwnika było wymierzonych w obiekty cywilne.

W niedzielę wieczorem Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii poinformowało, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia dokonano ataku na koszary wroga w Makiejewce w Donbasie. W wyniku uderzenia w miejsce dużej koncentracji rosyjskich sił zginęło około 400 wojskowych, a około 300 zostało rannych.

Dowództwo wojskowe w Kijowie zasugerowało, że przeciwnik wykazał się nieostrożnością, rozmieszczając wielu żołnierzy w jednym miejscu i narażając ich w ten sposób na atak.

– Rezerwistów zwieziono do okupowanej Makiejewki i stłoczono tam w budynku szkoły zawodowej – oznajmiło Centrum w mediach społecznościowych.

Według danych Sztabu Generalnego od 24 lutego 2022 do 3 stycznia 2023 r. łączne straty bojowe armii rosyjskiej wyniosły 108 190 osób, z czego 750 zostało zlikwidowanych w ciągu ostatnich 24 godzin. Nieprzyjaciel stracił także: 3036 czołgów (+5 w ciągu ostatniej doby), 6100 bojowych wozów opancerzonych (+7), 2033 systemy artyleryjskie (+6), 424 wieloprowadnicowe systemy rakietowe (+1), 214 systemów obrony powietrznej (+1), 283 samoloty, 270 śmigłowców (+1), 1839 dronów operacyjno-taktycznych (+3), 723 pociski manewrujące, 16 okrętów / kutrów, 4735 jednostek sprzętu samochodowego i autocystern (+10) oraz 181 jednostek sprzętu specjalnego.

cez/belsat.eu wg PAP, east24.info

Źródło: https://belsat.eu

foto – belsat.eu
zdjęcie główne: www.mil.gov.uk, via Wikimedia Commons

Podziel się z: