-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 18:00
MigranciwPolsce.pl
PCPM

Ilu dzieciom uda nam się pomóc w tym roku w Sudanie Południowym? To zależy od Ciebie!

Achol, Awang, Mary, Lam, Abuk, James. Z tej szóstki dzieci urodzonych w Sudanie Południowym, czwórka w tej chwili cierpi z powodu głodu. Taki los spotyka aż 1,4 miliona dzieci w tym kraju, które nie ukończyły nawet pięciu lat.

W ich domach skończyły się zapasy. Ich mamy będą szukać jedzenia, ale same nie mają już sił, a pożywienia w niektórych miesiącach w Sudanie Południowym po prostu nie ma. Ten czas gdy kończą się zapasy, a nie ma jeszcze nowych plonów nazywany jest „hunger gap”. Wtedy miliony osób w Sudanie Południowym próbują złowić jakąkolwiek rybę albo jedzą bulwy lilii wodnej. Ale to nie wystarcza, dzieci wciąż są głodne. Mamy, o których dziś piszemy, nie poddają się. Biorą Awang, Mary, Abuka i Jamesa na ręce i wyruszają w drogę, by szukać pomocy. Często muszą przemierzyć kilkadziesiąt kilometrów, by do niej dotrzeć.

Może trafią do Centrum Dożywiania w Gordhim? Wtedy ich dziecko zostanie zmierzone, zważone i zbadane. Miarka, którą sprawdza się obwód rączki dziecka, pokaże żółty albo czerwony kolor. Czerwony wskazuje, że jest już naprawdę źle i dziecku grozi śmierć. Trzeba działać szybko.

W Centrum Dożywienia  prowadzonym przez Fundację PCPM każda z mam dostaje garść informacji o żywieniu i kilkanaście opakowań pasty terapeutycznej. To wyjątkowa pasta, której jedna mała saszetka z wysokobiałkową żywnością ma 500 kcal, a do jej podania nie trzeba czystej wody, co też jest bardzo ważne, bo w Sudanie Południowym jest jej niewiele.

W tym roku wielu mamom w Sudanie Południowym będzie jeszcze trudniej. Zatrzymanie eksportu z ukraińskich portów oraz przeniesienie funduszy na pomoc humanitarną dla Ukrainy sprawiły, że dostęp do żywności jest jeszcze trudniejszy niż w latach poprzednich.  W regionie Awail East, w którym znajduje się Centrum Dożywiania, ogłoszono już 4 stopień ( w pięciostopniowej skali) braku bezpieczeństwa żywnościowego.

W tym roku dzięki wpłatom Darczyńców znów kupimy saszetki z żywnością terapeutyczną i przewieziemy  je z Kenii do Gordhim, aby uzupełnić zapasy i pomóc kolejnym dzieciom. W zeszłym roku ze środków od darczyńców udało się kupić prawie 40 tysięcy saszetek z pastą terapeutyczną, potrzebną do ratowania życia nawet 1500 dzieci. Ile uda się kupić i wysłać w tym roku? To zależy też od Ciebie!

WESPRZYJ dzieci z Sudanu Południowego i pomóż przetrwać ten trudny czas Achol, Awang, Mary, Lamowi, Abukowi, Jamesowi i ich mamom. 

ZOSTAŃ DARCZYŃCĄ REGULARNYMwtedy Twoje wpłaty pomogą nam planować działania w Sudanie Południowym. Nawet mała regularna wpłata to konkretną pomoc dla jakiegoś pacjenta ośrodka w Gordhim!

Wesprzyj POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

Źródło: https://pcpm.org.pl

Autor: Julia Mardeusz

 

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej