19.1 C
Warszawa
30 września, 2023, 18:05
MigranciwPolsce.pl
PCPM

Prawie 750 000 Ukraińców w Polsce znalazło pracę – PCPM pomogło zatrudnić ponad 1200 z nich

Prawie 750 tys. osób z Ukrainy jest zatrudnionych i ubezpieczonych – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych po pierwszych 9 miesiącach od wybuchu wojny. Fundacja PCPM pomogła w tym czasie zatrudnić ponad 1200 uchodźców w Polsce i ponad 500 na Ukrainie.

„Motywacja i wytrwałość Ukrainek przerosła nawet najbardziej optymistyczne oceny ekspertów. Nie spodziewali się wysokiego poziomu zatrudnienia Ukraińców” – czytamy na ukraińskim portalu „Hromadske”. To samo źródło podaje dla porównania, że ​​w 2017 roku – roku największego napływu ukraińskich migrantów do Polski – do Polski przyjechało 250 tys. pracowników, podczas gdy tylko w pierwszych dwóch miesiącach od 24 lutego zatrudniono ponad 100 tys. Ukraińców.

„Dla wielu pracodawców w Polsce napływ Ukraińców stał się okazją do uzupełnienia braków kadrowych, z którymi borykają się od dawna. Zaczęli publikować ogłoszenia o pracę w języku ukraińskim, otwierając możliwości na rynku pracy. Ogłoszenia dotyczyły głównie ofert pracy, na których nie była wymagana znajomość języka polskiego” – komentuje ukraińskiemu portalowi Aleksandra Wesołowska, PR manager w firmie praca.pl.

Nowi pracownicy to także nowe potrzeby. Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., często musieli w sposób spontaniczny przystosować się do nowych warunków w nowym kraju. W tak trudnych warunkach praca często była nie tylko źródłem utrzymania, ale także narzędziem pomagającym w szybszej adaptacji na zesłaniu. Zdecydowana większość tych wszystkich osób to kobiety i dzieci, co stwarza kolejne wyzwania, w tym jedno w dziedzinie edukacji. „Tylko w Warszawie do szkół i przedszkoli przyjęto 17 tys. dzieci z Ukrainy” – mówi dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Z potrzeby pomocy osobom zmuszonym do ucieczki przed wojną oraz wspierania polskich szkół PCPM zatrudniło 850 ukraińskich asystentów dydaktycznych.

„Asystenci nauczyciela nawiązują kontakt z dziećmi i rodzicami, pomagają zrozumieć dziecko. W jednej z lubelskich szkół zdarzył się przypadek, gdy chłopiec przestraszył się dźwięku helikoptera i podczas lekcji schował się pod stół, nauczyciel i dzieci nie wiedzieli, jak zareagować, tylko asystent od razu zorientował się, co się dzieje i wiedział, jak pomóc. Czasami tylko ktoś, kto przeszedł przez podobnie trudną sytuację, może zrozumieć, co czuje dziecko” – powiedziała „Hromadske” Aleksandra Wojtaszek, koordynatorka projektu zatrudnienia asystentów nauczycieli z Fundacji.

 

Aby wesprzeć ukraińskie dzieci w Polsce, PCPM stworzyło także Centrum Edukacji i Kreatywności oraz Centrum Edukacji w Warszawie, do którego uczęszcza 220 dzieci uczących się w ukraińskim systemie oświaty. Ponadto Fundacja zatrudnia 16 nauczycieli, psychologa, logopedę i pielęgniarkę.

Oprócz zatrudnienia w polskich szkołach, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wsparło ok. 350 uchodźców i kobiet w znalezieniu pracy w polskich urzędach, domach kultury, bibliotekach i świetlicach.

Od grudnia program PCPM „Gotówka za pracę” realizowany jest także w samorządach na Ukrainie, gdzie Fundacja wspiera zatrudnienie ponad pół tysiąca osób – zarówno przesiedleńców, jak i lokalnych bezrobotnych.

Wesprzyj POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

Żródło: https://pcpm.org.pl

Autor: PCPM

 

Polecane wiadomości

Nasza pomoc dociera również do Etiopii Dzięki Waszym wpłatom możemy sfinansować…

Redemptoris Missio

Dzięki Waszym wpłatom mała Nelly z Kamerunu otrzymuje pomoc, która ratuje jej ży…

Redemptoris Missio

Dzięki Waszemu wsparciu możemy sfinansować posiłki dla mam i maluchów z Madagas…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej