O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
UNAWEZA

PEDIATRA NA MADAGASKARZE – UNAWEZA

Zaczynamy nowy projekt!

Już za kilka dni szykujemy specjalną wizytę pediatry dr Aleksandry Kosmędy w Szpitalu im. J. Beyzym w Manerinerina na Madagaskarze. Prowadzony jest przez Daniela Kasprowicza i Stowarzyszenie Atelier De Dieu.

Przez dwa tygodnie:

– chcemy w tym czasie przebadać 200 dzieci

– zakupić niezbędne środki medyczne i leki

– zrobić szkolenie dla personelu medycznego

PHOTO-2023-01-05-04-52-17

SEZON ŚMIERCI

Okres od grudnia do marca jest okresem szczególnie trudnym na Madagaskarze. Malgasze nazywają to sezonem śmierci, „hasara”, kiedy ludność wyjątkowo często choruje, ale też boryka się z dużym głodem i niestabilnością finansową.

Jest to czas, kiedy kończą się zarówno zapasy domowego ryżu, jak i domowe fundusze, przez co Malgasze głodują przy jednoczesnej ciężkiej pracy na ryżowiskach.

W styczniu, kiedy spadają pierwsze solidne deszcze, rozpoczyna się również sezon na wiele chorób, w tym dur brzuszny, malarie, bakteryjne ciężkie biegunki doprowadzające dzieci do śmiertelnego w skutkach odwodnienia, a także zapalenia płuc i parazytozy. Zwiększa się śmiertelność, bo opłacenie kosztów leczenia przewyższa możliwości finansowe. Jak podaje UNICEF w kraju wskaźnik skrajnego ubóstwa jest zatrważający. Aż 78% Malgaszy żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie (dane z 2021 roku).

Często do szpitali trafiają dzieci w stanie krytycznym, których koszt leczenia wzrasta dodatkowo przez zaawansowanie choroby. Realizowany projekt jest przede wszystkim szansą dla tych dzieci, które w tym okresie szczególnie narażone są na śmierć na choroby uleczalne.

 

Dr Aleksandra Kosmęda to doktorka nauk medycznych, specjalistka chorób dziecięcych, specjalistka alergologii. Studiowała na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu , który ukończyła w 1995 roku. Kontynuowała naukę na Studiach Doktoranckich i zakończyła je z wyróżnieniem w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Andrzeja Boznańskiego.

Pracowała jako lekarz medycyny na oddziale alergologii dziecięcej w Klinice Pediatrii, Alergologii i Kardiologii. Prowadziła dzialalność naukową oraz edukację studentów polskich i zagranicznych (w latach 2005-2010 brała udział w wieloośrodkowym badaniu naukowym A multidisciplinary study to identify the genetic and environmental causes of asthma in the European Community: GABRIEL; współpraca z E. von Mutius (Munich University) C.Braun-Fahrlander (Basel Univesity), P.Cullinan (Imperial College London). W kolejnych latach zajmowała stanowisko kierownika Kliniki Pediatrycznej SPZOZ w Warszawie.

Pracowała w charakterze pediatry i alergologa w poradniach Luxmed, Medicover i Goldenmed w Warszawie.

Uczestniczyła w kilku misjach medycznych w krajach afrykańskich w Zambii, Etiopii i Ugandzie. W 2019 roku w Ugandzie brała udział w otwarciu nowego ośrodka zdrowia Matugga Health Center, gdzie pracowała jako lekarz i szkoliła kadrę medyczną. W roku 2018 otrzymała statuetkę Miłosiernego Samarytanina roku 2017 (organizator Krakowskie Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza). Jest też laureatką Nagrody Koalicji Liderzy Pro Bono.

Źródło: https://www.unaweza.org

https://www.unaweza.org/aktualnosci/pediatra-na-madagaskarze/

Wesprzyj FUNDACJĘ UNAWEZA

Podziel się z: