O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian

Pierwsza Dama i dyrektor Caritas Polska w Kairze

W dniach 29–31 maja, ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, wraz z reprezentacją organizacji, wzięli udział w oficjalnej podróży pary prezydenckiej do Egiptu. Była to pierwsza wizyta polskiego prezydenta w tym kraju od 30 lat. W jej agendzie znalazło się spotkanie w szkole w Kairze, prowadzonej przez Misjonarzy Kombonianów, którą niedawno wsparła Caritas Polska.

 Dzięki wsparciu Caritas i opiece misjonarzy, do jednej tylko szkoły uczęszcza już nie piętnastu uczniów, jak wtedy, gdy placówka rozpoczynała pracę, ale stu osiemdziesięciu sześciu i szkoła ma szansę na dalszy rozwój. Życzę państwu kolejnych sukcesów w prowadzeniu dalszej działalności – powiedziała podczas wizyty Agata Kornhauser-Duda. 

Dzięki zaangażowaniu Misjonarzy Kombonianów i wsparciu Caritas Polska, ponad 700 dzieci z Erytrei, Sudanu i Sudanu Południowego może uczęszczać do 2 szkół, w których budują swoją lepszą przyszłość. Odwiedzona przez delegację szkoła w Kairze prowadzi klasy 1-8, a uczą się w niej dzieci w wieku od ośmiu do 18 lat. Chociaż zgodnie z prawem dzieci uchodźców mogą zostać włączone w egipski system edukacji, w praktyce szkoły publiczne nie są do tego odpowiednio przygotowane ze względu na istniejące bariery językowe, brak dokumentacji potwierdzającej wcześniejszą edukację uczniów i brak odpowiednich środków służących przeciwdziałaniu przemocy szkolnej wobec małoletnich uchodźców. Tym ważniejsze staje się wspieranie tego typu placówek, umożliwiających dzieciom lepszy start. 

 W szkole nie tylko zdobywa się wiedzę, tutaj także nawiązuje się głębokie relacje z rówieśnikami. Chciałabym, byście wykorzystali ten czas, by je wzmacniać. Jestem przekonana, po zobaczeniu przedstawień zaprezentowanych przez dzieci, że tu możecie rozwijać wasze talenty. Dziękuję za to miejsce, które wspólnie tworzycie. Życzę, byście czuli się bezpieczni, akceptowani i życzę satysfakcji z bycia tutaj  zwróciła się do uczniów Pierwsza Dama.

Caritas Polska przekazała na realizację projektu kwotę ponad 270 tyś. złotych. Wsparcie umożliwia wypłatę wynagrodzeń dla 55 nauczycieli i 13 pracowników szkolnych, w 2 placówkach prowadzonych przez misjonarzy. Wielu spośród zatrudnionych nauczycieli to uchodźcy i migranci, a środki, które otrzymują, są ważne dla nich i ich rodzin, zapewniając im stabilne utrzymanie. Wsparcie jest zatem dwutorowe: edukacyjne i – pośrednio – humanitarne. Dla społeczności uchodźców w Kairze, dostęp dzieci do edukacji jest jedną z kluczowych potrzeb, szczególnie we wczesnych latach nauczania. Uczestniczenie w regularnych zajęciach szkolnych pośrednio także chroni dzieci przed innymi zagrożeniami, takimi jak przemoc czy wykorzystywanie. Pomoc od Caritas Polska realizowana jest w bieżącym roku szkolnym od września 2021 do sierpnia 2022.

 Serdecznie dziękujemy Pierwszej Damie za to, że  podczas tej krótkiej wizyty w Kairze znalazła czas, aby odwiedzić właśnie tę placówkę, którą współfinansuje Caritas Polska. Cieszymy się, że te działania mają realny wpływ na kształtowanie lepszej przyszłości dla uczących się tu dzieci oraz, że nasza pomoc wniosła tak wiele dobrego. Dziękujemy też wszystkim darczyńcom, którzy wspierali ten projekt  podsumowuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.  

Wspieraj Caritas przez https://caritas.pl

źródło: https://caritas.pl

Podziel się z: