O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
podreczniki-za-grosiki

Podręczniki za grosiki

Najpowszechniej stosowaną metodą uczenia w afrykańskiej szkole jest głośne powtarzanie słów czy zdań wypowiadanych lub zapisywanych na tablicy przez nauczyciela a następnie ich zapamiętywanie przez uczniów. I nie będzie inaczej dopóki uczniowie z biednych wiosek nie zostaną wyposażeni w podręczniki! Państwo nie zapewnia uczniom podręczników, a rodziców nie stać na ich kupno.

Fundacja Dzieci Afryki inauguruje II edycję ogólnopolskiej akcji pomocy „Podręczniki za grosiki”. Ubiegłoroczna pierwsza edycja zakończyła się dużym sukcesem. Wzięło w niej udział 56 placówek edukacyjnych z całej Polski. Uczniowie polskich szkół i przedszkoli podarowali swoim afrykańskim rówieśnikom aż 1 705 podręczników. W końcowym rankingu szkół/placówek na pierwszym miejscu uklasyfikowała się Szkoła Podstawowa nr 387 im. Szarych Szeregów w Warszawie.

Podarowane podręczniki już otrzymali lub wkrótce otrzymają (do końca roku 2022) uczniowie szkół Dzieci Afryki w Bundoli (Ghana), Dorze (Etiopia), Kwamneke (Tanzania), Kiruddu (Uganda), Mbaikoro (Czad) a także uczniowie szkoły św. Alojzego w Abong-Mbang (Kamerun). Dzięki wsparciu polskich dzieci afrykańscy uczniowie klas najstarszych w/w szkół mogą korzystać z kompletu podręczników oraz na każdym poziomie edukacyjnym z podręcznika do nauki języka urzędowego czyli angielskiego lub francuskiego. Na razie jeden podręcznik służy dwóm uczniów. Wierzymy, że i to wkrótce się zmieni. To wielka zmiana w szkołach, w których do tej pory, z podręcznika korzystali wyłącznie nauczyciele pracujący z uczniami. Brawo polscy uczniowie! Udowodniliście, że solidarność szkolna nie ma granic!

Jak polskie szkoły mogą pomóc?

Bardzo łatwo! Jak zwykle niewielkie gesty budują wielkie sprawy.

Wystarczy, że każda klasa ufunduje jeden podręcznik, otwierając szansę na korzystanie z niego jednemu uczniowi w Afryce! Średni koszt zakupu jednego podręcznika wynosi 25 zł.

Dla 10 szkół, którym uda się sfinansować najwięcej podręczników w terminie do 31 maja 2023 r. (ze średnią powyżej 3 podręczniki na klasę w przeliczeniu na liczbę oddziałów) fundacja odwdzięczy się pamiątkową fotografią (format A3 na fotopiance) z logotypem wyróżnionej szkoły na tle jednej ze szkół Dzieci Afryki z obdarowanymi uczniami. Szkoła, która zwycięży w rankingu znajdzie się na trasie występów* dziecięcego zespołu tańca afrykańskiego z Ghany w czerwcu 2023 roku. Pozostałe szkoły z pierwszej 10 rankingu będą mogły wnioskować o zaproszenie grupy, a przyjęcie zaproszenia będzie zależało od lokalizacji szkoły.

  1. Placówka deklarująca przystąpienie do akcji wypełnia formularz zgłoszenia – jej nazwa zostaje opublikowana na stronie akcji.
  2. Podręczniki można zakupić w Markecie Dzieci Afryki (w uwagach wpisać nazwę szkoły) lub przez wpłatę na rachunek fundacji (w tytule dodać nazwę szkoły). Podręczniki można kupować przez cały okres akcji (wyniki w wykazie szkół/placówek edytowane są w dni robocze a podręczniki kupowane na bieżąco uwzględniane w wykazie).
  3. W czerwcu 2023 roku wszystkie szkoły/placówki, które podarowały co najmniej tyle podręczników ile posiadają oddziałów, otrzymają pisemne podziękowanie na pocztę email (z możliwością odbioru oryginału w biurze fundacji), a do grudnia 2023 r. 10 wyróżnionych szkół pamiątkowe fotografie z Afryki ze swoim logotypem.

* występ będzie możliwy jeśli dojdzie do skutku planowany przyjazd grupy tanecznej do Polski

plakat akcji do pobrania

Fundacja Dzieci Afryki
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
darowizna M15 – podręczniki uczniom
kod SWIFT: BREXPLPWMBK

WYKAZ SZKÓŁ / PLACÓWEK DRUGIEJ edycji
wraz z liczbą podarowanych podręczników w przeliczeniu na liczbę oddziałów w szkole

/pozyskaliśmy 45 podręczników – stan na dz. 07.10.2022 r./

1. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku 30/10 – 3.00

2. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym   10/10 – 1,00

3. Technikum Hotelarsko – Turystyczno – Gastronomiczne nr 21 w Warszawie   5/24 – 0,21

* * * * *

Szkoła Podstawowa im. Wincentego Rogali w Karsinie 0/13
Szkoła Podstawowa nr 8 im. gen. J. Filipowicza w Otwocku 0/10
Szkoła Podstawowa nr 51 im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku 0/8
Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie 0/17
Szkoła Podstawowa w Kuźnicy (podlaskie) 0/12

Podziel się z: