O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
Peggy_Marco

Przemoc i groźby ze strony grup zbrojnych nadal powodują wysiedlenia uchodźców i ludności cywilnej w Mali

To jest podsumowanie tego, co powiedział Przedstawiciel UNHCR w Mali, Mohamed Toure – któremu można przypisać cytowany tekst – na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, wzywa do zwiększenia wsparcia dla osób niedawno przesiedlonych w Mali, gdzie przemoc i groźby ze strony grup zbrojnych zmusiły miejscowych Malijczyków i uchodźców do ucieczki w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

W wiosce N’Tillit w północnym Mali ataki zmusiły ponad 3700 uchodźców z Burkinabé i lokalnych Malijczyków do ucieczki do Gao, najbliższego miasta oddalonego o 120 kilometrów.

Obecne zagrożenie w N’Tillt, gdzie uchodźcy z Burkinabe znaleźli schronienie w ostatnich latach po ucieczce z Burkina Faso, wysiedliło ich po raz drugi lub trzeci, przynosząc jeszcze większą traumę. Od 2018 r. uchodźcy z Burkinabé są zmuszani do przekraczania granicy z Mali, pomimo niepewnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w obu krajach. Na dzień 31 grudnia 2022 r. Mali gościło ponad 60 000 uchodźców, w tym 25 000 z Burkina Faso. Tymczasem około 440 000 Malijczyków pozostaje wewnętrznie przesiedlonych z powodu ciągłej przemocy i gróźb ze strony grup zbrojnych.

Liczba przybyszów do miasta Gao może nadal rosnąć, ponieważ pozostała ludność wioski N’Tillit obawia się represji po tym, jak grupa zbrojna postawiła im ultimatum. Większość przesiedleńców – kobiety i dzieci – chodziła godzinami bez jedzenia, obawiając się o swoje życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Przesiedleńcy żyją obecnie pod drzewami lub w prowizorycznych schronieniach z niewielką ilością jedzenia i wody. Opieki zdrowotnej pilnie potrzebują matki w ciąży i karmiące z dziećmi, osoby starsze, osoby niepełnosprawne oraz dzieci bez opieki. UNHCR i jego partnerzy wspierają władze lokalne w ocenie i reagowaniu na potrzeby rodzin przymusowo przesiedlonych w Gao.

Koordynujemy również pomoc humanitarną dla uchodźców i wewnętrznie przesiedlonych Malijczyków w całym kraju poprzez schronienie w nagłych wypadkach, edukację, zaopatrzenie w żywność i wodę, pomoc pieniężną i programy mające na celu wzmocnienie pozycji ekonomicznej.

Pomimo tych wysiłków potrzeby przesiedleńców są nadal ogromne, ponieważ przemoc ze strony uzbrojonych grup nadal zmusza ludzi do ucieczki. UNHCR apeluje do społeczności międzynarodowej o okazanie większej solidarności przesiedleńcom w Mali i krajach sąsiednich poprzez pilne wsparcie finansowe dla organizacji humanitarnych w celu niesienia pomocy ratującej życie.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

https://www.unhcr.org/news/briefing/2023/1/63cf9c524/violence-threats-armed-groups-continue-displace-refugees-civilians-mali.html

Zdjęcie Główne: Peggy_Marco

Podziel się z: