22.8 C
Warszawa
16 lipca, 2024, 08:06
MigranciwPolsce.pl
08 LIP: Serio? Rosjanie Stracili Elitarną Brygadę WDW za 20 Blokowisk (ich gruzy) | Wojna w Ukrainie

08 LIP: Serio? Rosjanie Stracili Elitarną Brygadę WDW za 20 Blokowisk (ich gruzy) | Wojna w UkrainieWspieraj poprzez zakupy w sklepie: https://uasupporter.com/RZU
Raporty Strategiczne na Wyłączność na Patreon: https://www.patreon.com/RFUPolski/membership
Raporty Strategiczne na Wyłączność na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-Q1gV2g_ck4LZG8axhAeVg/join
NIEOCENZUROWANE MATERIAŁY na Telegramie: https://t.me/RFUPolski
Wsparcie za pomocą przycisku darowizny pod filmem (obok „Udostępnij”)
Twitter/X: https://twitter.com/RFUPolski

Dzień 865.

Dziś pojawiło się wiele wiadomości z kierunku Bachmut.

Najciekawsze doniesienia pochodzą z okolic Chasiw Jaru.
Tutaj, po miesiącach intensywnych starć, powtarzające się serie rosyjskich szturmów frontalnych w końcu przyniosły rezultaty, prowadząc do przejęcia dzielnicy Kanałowej
Tak znaczący zysk wiązał się z wysokimi kosztami pojazdów opancerzonych dla sił rosyjskich, co doprowadziło do improwizowanych, samobójczych metod ataku motocyklami.

Głównym powodem zwiększonej koncentracji Rosjan na dzielnicy Kanałowej w Chasiw Jarze jest brak sukcesów na północnej i południowej flance miasta.
Ataki te przyniosły minimalne rezultaty i często wymagały wycofania określonych jednostek w celu uzupełnienia sił.
W związku z tym większość gotowych do walki jednostek, ciężkiego sprzętu i wsparcia lotniczego skoncentrowano w dzielnicy Kanałowej, ponieważ był to jedyny obszar, w którym Rosjanie zdobyli przyczółek i mogli poczynić postępy.

Po jego zdobyciu, blokowiska w okolicy zapewniłyby rosyjskim żołnierzom potężne pozycje strzeleckie do wyparcia sił ukraińskich po drugiej stronie Kanału w dzielnicy Nowy, która składa się tylko z jednopiętrowych domów.
Takie wyparcie ukraińskich pozycji na zachód od miasta mogłoby wyraźnie zagrozić ukraińskiej obronie.
Umożliwiłoby to rosyjskim atakom na przeprawy kanałowe na flankach, nabranie rozpędu i ustanowienie przyczółka w dzielnicy Nowy.

Aby to osiągnąć, Rosjanie musieli zniszczyć ukraińskie pozycje strzeleckie za pomocą intensywnych nalotów bomb szybujących, wspomaganych przez artylerię i ciężkie systemy termobaryczne TOS.
Uderzenia te stopniowo niszczyły duże fragmenty blokowisk, czyniąc je niezdatnymi do obrony.
Niektóre wejścia do budynków zawaliły się, a korytarze i piwnice używane jako schrony zostały zasypane gruzem.
W wyniku intensywnego bombardowania i ostrzału Ukraińcy mieli mniej pozycji obronnych w blokowiskach, co pozwoliło na stacjonowanie tam znacznie mniejszej liczby żołnierzy.

Ten długotrwały proces umożliwia Rosjanom zintensyfikowanie ataków piechoty i pojazdów opancerzonych w kierunku dzielnicy Kanałowej na słabsze pozycje ukraińskie.
Przed każdym atakiem Rosjanie zazwyczaj rozmieszczają niewielki oddział piechoty, aby wykryć ukraińskie pozycje strzeleckie, a następnie wzywają artylerię i systemy termobaryczne, aby je namierzyć.
Te ataki artyleryjskie służą jako ostatni etap przygotowań do rosyjskiego ataku, mającego na celu zakłócenie ukraińskiej komunikacji i uniemożliwienie przybycia posiłków na ten obszar.

Podczas gdy ostrzał wciąż trwał, Rosjanie rozmieścili grupę piechoty, aby przejąć pozostałą część pobliskiej strefy przemysłowej, która wciąż znajdowała się pod ukraińską kontrolą.
Podczas tych szturmów rosyjskie oddziały znalazły się pod ostrzałem ukraińskich granatników automatycznych AGS, dobrze ukrytych w pobliskich lasach.
Mimo to udało im się przejąć kontrolę nad pozostałymi budynkami w tej części dzielnicy.
Oryginalne, nieocenzurowane nagrania z tych operacji można znaleźć na naszym kanale Telegram.

Kontrola nad strefą przemysłową sprawiła, że ukraińscy żołnierze w pozostałych blokowiskach byli bardziej narażeni na atak z flanki z tego nowo zabezpieczonego obszaru, oprócz trwających rosyjskich ataków i ostrzałów artyleryjskich, lotniczych i termobarycznych.
W rezultacie ukraińscy żołnierze na tym obszarze zostali zmuszeni do wycofania się na zachodnią stronę kanału, pozostawiając obszar pod całkowitą kontrolą Rosjan.

Rosyjskie dowództwo musi pokonać kanał i przejść na jego zachodni brzeg
Aby to osiągnąć, siły rosyjskie będą musiały oczyścić pozostałe ukraińskie pozycje na wschodnim brzegu, szczególnie w lasach w pobliżu Kaliniwki.
Wyłącznie poprzez konsolidację kontrolę nad terenem wzdłuż kanału, Rosjanie będą mogli rozpocząć planowanie natarcia na zachodnią część miasta.

Ukraińscy żołnierze w okolicy donoszą, że wojska rosyjskie zintensyfikowały użycie grup szturmowych na motocyklach w celu natarcia, wspieranych przez intensywne operacje artyleryjskie, lotnicze i dronowe.
Ta zmiana taktyki wynika z dwóch głównych czynników

Źródło: Raporty z Ukrainy

Polecane wiadomości

Skip to content