O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
wniosek-o-zadośćuczynienie-za-pobyt-w-strzeżonych-ośrodkach

Składamy wniosek o zadośćuczynienie za pobyt w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w imieniu rodziny z Afganistanu

SIP reprezentuje cudzoziemców w sprawie o zadośćuczynienie za niesłuszny pobyt w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Rodzina z Afganistanu (rodzice z trójką dzieci) spędziła łącznie w detencji 97 dni.

Cudzoziemcy musieli uciekać z kraju pochodzenia, ponieważ groziło im tam śmiertelne niebezpieczeństwo. Ojciec współpracował z zachodnimi podmiotami i w przeszłości doświadczył przemocy ze strony Talibów. Matka była ofiarą przemocy domowej i borykała się z problemami zdrowotnymi.

Na granicy polsko – białoruskiej rodzina była wielokrotnie wypychana przez polskie służby (push-back).  Gdy rodzinie w końcu udało się przekroczyć granicę, cudzoziemcy zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie, gdzie złożyli wniosek o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Po miesiącu zostali przeniesieni do Strzeżonego Ośrodka w Białej Podlaskiej.

Pobyt w ośrodkach był traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny i spotęgował złe wspomnienia z kraju pochodzenia oraz granicy polsko – białoruskiej. W trakcie pobytu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej poroniła matka. W ośrodku nie zapewniono jej odpowiedniej opieki medycznej po tym, gdy dowiedziano się o jej ciąży. Nie została otoczona odpowiednią opieką również po poronieniu.

We wniosku wskazaliśmy, iż rodzina nie powinna w ogóle trafić do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Zgodnie z polskim prawem osoby, które doświadczyły przemocy nie mogą być umieszczane w detencji. Ponadto, pobyt w ośrodkach stanowił zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno rodziców, jak i trójki ich małoletnich dzieci. Nie było również prawnych podstaw, które uzasadniałyby umieszczenie w detencji – w trakcie pobytu w ośrodkach nie przeprowadzono żadnych czynności dowodowych z udziałem cudzoziemców.

Czekamy na rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Cudzoziemców reprezentuje adw. Małgorzata Jaźwińska i apl.r. Zuzanna Kaciupska.

Wspieraj Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przez https://interwencjaprawna.pl

źródło: https://interwencjaprawna.pl

Podziel się z: