-1.2 C
Warszawa
7 grudnia, 2023, 20:51
MigranciwPolsce.pl
wniosek-o-zadośćuczynienie-za-pobyt-w-strzeżonych-ośrodkach

Składamy wniosek o zadośćuczynienie za pobyt w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców w imieniu rodziny z Afganistanu

SIP reprezentuje cudzoziemców w sprawie o zadośćuczynienie za niesłuszny pobyt w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Rodzina z Afganistanu (rodzice z trójką dzieci) spędziła łącznie w detencji 97 dni.

Cudzoziemcy musieli uciekać z kraju pochodzenia, ponieważ groziło im tam śmiertelne niebezpieczeństwo. Ojciec współpracował z zachodnimi podmiotami i w przeszłości doświadczył przemocy ze strony Talibów. Matka była ofiarą przemocy domowej i borykała się z problemami zdrowotnymi.

Na granicy polsko – białoruskiej rodzina była wielokrotnie wypychana przez polskie służby (push-back).  Gdy rodzinie w końcu udało się przekroczyć granicę, cudzoziemcy zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie, gdzie złożyli wniosek o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Po miesiącu zostali przeniesieni do Strzeżonego Ośrodka w Białej Podlaskiej.

Pobyt w ośrodkach był traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny i spotęgował złe wspomnienia z kraju pochodzenia oraz granicy polsko – białoruskiej. W trakcie pobytu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej poroniła matka. W ośrodku nie zapewniono jej odpowiedniej opieki medycznej po tym, gdy dowiedziano się o jej ciąży. Nie została otoczona odpowiednią opieką również po poronieniu.

We wniosku wskazaliśmy, iż rodzina nie powinna w ogóle trafić do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Zgodnie z polskim prawem osoby, które doświadczyły przemocy nie mogą być umieszczane w detencji. Ponadto, pobyt w ośrodkach stanowił zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno rodziców, jak i trójki ich małoletnich dzieci. Nie było również prawnych podstaw, które uzasadniałyby umieszczenie w detencji – w trakcie pobytu w ośrodkach nie przeprowadzono żadnych czynności dowodowych z udziałem cudzoziemców.

Czekamy na rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Cudzoziemców reprezentuje adw. Małgorzata Jaźwińska i apl.r. Zuzanna Kaciupska.

[mkd_separator type=”full-width”]

Wspieraj Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przez https://interwencjaprawna.pl

źródło: https://interwencjaprawna.pl

Polecane wiadomości

Dzisiaj też dotarły prezenty Dziękujemy społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 i…

Redemptoris Missio

Przepiękne niebieskie rękawiczki , które zrobiła s. Cecylia polecają się na zimn…

Redemptoris Missio

Przepiękne niebieskie rękawiczki , które zrobiła s. Cecylia polecają się na zimn…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej