O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
parlament-europejski

Szef dyplomacji UE: Rosja już przegrała wojnę energetyczną

KIJÓW. 15 lutego. UNN. Rosja już przegrała wojnę energetyczną, kiedy Unia Europejska nałożyła sankcje na Moskwę w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Obecnie znalezienie alternatywnego odbiorcy rosyjskiego gazu będzie prawie niemożliwe, powiedział wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, donosi UNN .

Poinformował, że z powodu sankcji i „pułapu cenowego” na nośniki energii Rosja straciła 46 proc. przychodów ze sprzedaży ropy i gazu w porównaniu ze styczniem 2022 roku. Według Borrella zmniejszenie „niezwykłej zależności energetycznej” UE od Rosji niemal do zera stało się „jednym z największych sukcesów” bloku w ubiegłym roku.

– Sankcje są więc słabo działającą trucizną, trochę jak arszenik. Na efekt trzeba czasu – zaznaczył dyplomata.

Zwrócił też uwagę, że europejskie restrykcje dotknęły sferę technologiczną Rosji. Borrell kontynuował, że teraz rubel „sztucznie się umacnia, ale rosyjska gospodarka zapłaci bardzo wysoką cenę za tę wojnę”.

„Stracili swoich głównych odbiorców energii, Europejczyków, i już ich nie odzyskają. Znalezienie alternatywnego odbiorcy rosyjskiego gazu będzie prawie niemożliwe, ponieważ Chiny są zbyt daleko, a ropa kosztuje 40 dolarów za baryłkę, co to połowa ceny ropy Brent” – powiedział dyplomata.

Borrell dodał, że Indie i Chiny kupują rosyjską ropę po niższej cenie ze względu na efekt „pułapu cen”, co „ostro obniżyło rosyjskie dochody”, ale nie wpłynęło negatywnie na rynek światowy.

„Nasze działania podkopują przemysłowe i energetyczne podstawy rosyjskiej gospodarki. Putin już przegrał wojnę energetyczną w taki sam sposób, w jaki przegra ją etycznie, moralnie, a nawet militarnie, chociaż Ukraina jeszcze nie wygrała” – podsumował. .

Przypomnimy

Unia Europejska przyjmie dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji do 24 lutego, jego koszt sięga 10 mld euro

 

Źródło: https://www.unn.com.ua/uk/news/2015606-golovniy-diplomat-yes-rosiya-vzhe-prograla-energetichnu-viynu

Autor: Maryna Tyszczenko

Zdjęcie główne: UNN

Podziel się z: