O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
leopard-czolg

Szef MON: szkolenia Ukraińców w obsłudze Leopardów w Polsce zajmą kilka tygodni

Jak informuje Belsat
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, potwierdził w Kijowie, że Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy, ucząc ich obsługi czołgów Leopard.

– Oczywiście są pewne procesy szkolenia, ale my mamy świadomość sytuacji wyjątkowej, w jakiej znalazła się Ukraina. Szkolenie na pewno będzie efektywne i pozwoli żołnierzom ukraińskim zapoznać się z tymi czołgami w taki sposób, który gwarantuje umiejętność posługiwania się tymi czołgami – zaznaczył Błaszczak.

Pytany na wspólnej konferencji prasowej, jak długo potrwa to szkolenie, minister odpowiedział, że nie jest to na pewno kwestia miesięcy.

– To jest kwestia na pewno nie dni i nie miesięcy. To jest kwestia tygodni – podkreślił szef MON.

Reportaż ze szkoleń zaprezentowała niedawno ukraińska telewizja 1+1.

https://youtu.be/ojtQOucL–w

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow jako przykład szybkiego i efektywnego szkolenia żołnierzy jego kraju w Polsce wskazał szkolenie z obsługi armatohaubic Krab.

– Szkolenie z obsługi fantastycznych polskich Krabów o kalibrze 155 mm miało trwać, według minimalnego programu, trzy miesiące. Nasi artylerzyści przygotowali się w ciągu trzech tygodni i niszczą już wroga, wykorzystując polskie Kraby. A więc ze wszystkim zdążymy – zapewnił Reznikow.

Minister Błaszczak poinformował, że ministrowie obrony państw NATO złożą ostateczne deklaracje w sprawie przekazania Ukrainie Leopardów podczas kolejnego spotkania tzw. formatu Ramstein, które ma odbyć się w połowie lutego w Brukseli.

Ministrowie pytani byli na konferencji także o dostawy samolotów dla Ukrainy.

– My mamy już pewne doświadczenia dotyczące MiG-ów 29, więc mogę odpowiedzieć w tej sposób, że taka decyzja musi być podjęta przez wszystkich sojuszników NATO – wyjaśnił minister Błaszczak.

Szef ministerstwa obrony Ukrainy wyjaśnił, że ciężka broń z Zachodu potrzebna jest do kontrofensywy i przerwania rosyjskich linii obrony.

– Prowadzimy, oczywiście, rozmowy w sprawie platformy lotnictwa taktycznego. Czy będą to samoloty F-16, Gripen, czy jakieś inne, jest kwestią dyskusji z partnerami z NATO – oświadczył Reznikow.

Ukraińscy żołnierze są także szkoleni w Niemczech z systemu obrony powietrznej Patriot. Grupa 70 Ukraińców wylądowała już we wtorek i miała w czwartek rozpocząć szkolenie.

W porozumieniu z USA niemiecki rząd chce dostarczyć Ukrainie cały system Patriot do obrony przed rosyjskimi atakami.

pp/belsat.eu wg PAP
Źródło:https://belsat.eu/pl/news/\

Podziel się z: