O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
droga

The King’s Highway: Droga, która ujawnia historię Jordanii

Materiał przygotowany przez:
Marta Vidal
Wiadomości BBC

 

Zdjęcie Główne: Marta Vidal

Jest wspomniany w Biblii, był używany przez kolejne imperia i łączy niektóre z najważniejszych historycznych miejsc Jordanii.

„Witamy w Jordanii!” – krzyknęła podekscytowana grupa dzieciaków, kiedy wysiadłam z samochodu, by podziwiać zachodzące słońce nad rozległym piaskowcowym kanionem Wadi Mujib.

Kiedy stałem na skraju klifu, zachwycony łańcuchami górskimi rozciągającymi się aż do Morza Martwego, czarno-biały kłos pszenicy z kapturem przeleciał obok mnie. Zastanawiałem się, jak coś tak delikatnego może przetrwać w tak opustoszałych wąwozach, fruwając po suchych górach i budując gniazda w szczelinach skalnych.

Ze swojego stanowiska widziałem wąską, serpentynową drogę wijącą się w dół grzbietów i wąwozów. Trasa ta, znana jako Droga Królewska lub Darb ar-Raseef („droga utwardzona”, po arabsku), jest uważana za jedną z najstarszych nieprzerwanie używanych dróg na świecie. Przez tysiąclecia kupcy, pielgrzymi, wojownicy i królowie podróżowali z północy na południe przez centralne wyżyny Jordanii, a ta arteria służyła jako ważna arteria łącząca starożytne królestwa i imperia.

Źródło materiału w języku angielskim: https://www.bbc.com

Zdjęcia i materiały filmowe: https://www.bbc.com

Podziel się z: