O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

Ukraina: dotąd zatrzymano na zielonej granicy ponad 11 tys. dezerterów

Jak informuje Belsat od 24 lutego 2022 roku, czyli od rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę, zatrzymano na zielonej granicy ponad 11 tys. dezerterów – poinformował rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

– W chwili obecnej liczba próbujących nielegalnie przekroczyć granicę, w tym poza punktami kontrolnymi, nie zmniejsza się znacząco. Większość z nich zatrzymujemy na granicy z Rumunią i Mołdawią – przekazał.

Andrij Demczenko dodał też, że oprócz 11 tys. dezerterów, którzy zostali schwytani na zielonej granicy, kolejnych 4100 zatrzymano na punktach kontrolnych, gdy próbowali wyjechać na podstawie fałszywych dokumentów lub w inny nielegalny sposób. Najwięcej takich incydentów odnotowano na granicy z Węgrami i Polską.

Demczenko ostrzegł, by nie próbować nielegalnie przekraczać granicy, gdyż wiąże się to z odpowiedzialnością administracyjną lub karną.

Obowiązek wojskowy obejmuje na Ukrainie mężczyzn w wieku 18-60 lat, choć są wyjątki. Za granicę mogą wyjeżdżać np. ojcowie, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Rada Najwyższa (ukraiński parlament) wyszła też z propozycją, by tę możliwość dać – pod pewnymi warunkami – innym grupom.

23 stycznia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zezwalający na wyjazdy poza Ukrainę urzędnikom, lecz tylko w ramach oficjalnych podróży służbowych.

pp/belsat.eu wg PAP

Zdjęcie: PublicDomainPictures

Źródło:https://belsat.eu/pl/news/08-03-2023-straz-graniczna-dotad-zatrzymano-na-zielonej-granicy-ponad-11-tys-dezerterow

Podziel się z: