O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

Ukraina szykuje się do kontrofensywy. Do oddziałów szturmowych zgłosiło się 28 tys. ochotników

Jak informuje Belsat Ukraina szykuje się do kontrofensywy. Do oddziałów szturmowych zgłosiło się 28 tys. ochotników. Według szefa władz obwodu ługańskiego ofensywa może ruszyć za 2-3 tygodnie, gdy poprawią się warunki pogodowe.

Szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko poinformował w piątek w ukraińskiej telewizji, że do powołanych przez resort oddziałów “Gwardii Ofensywnej” zgłosiło się 28 tysięcy ochotników. Gwardia, której trzonem będą żołnierze oddziałów podległych MSW: Gwardii Narodowej, straży granicznej i policji, ma wziąć udział w wyzwalaniu terytoriów okupowanych przez Rosję.

Kłymenko opowiedział, że chętni zgłaszali się przez państwowe Centra Usług Administracyjnych i przez stronę internetową. Dodał, że na poligonach trwa szkolenie gwardzistów. Proces przyjmowania ochotników się nie zakończył – są oni potrzebni do oddziałów rezerwowych.

MSW Ukrainy ogłosiło utworzenie „Gwardii Ofensywnej” na początku lutego. W sumie zostanie utworzonych osiem brygad szturmowych. Jeden z weteranów pułku Azow powiedział w rozmowie z rosyjskojęzycznym portalem Biełsatu Vot Tak, że obecnie każda ukraińska struktura siłowa stara się zorganizować nowe jednostki szturmowe.

Ukraina uzupełnia swoje zasoby wojskowe przed wiosenną kontrofensywą. Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski podczas wizyty w Bachmucie 11 marca zaznaczył, że początek ukraińskich działań zaczepnych „widać już na horyzoncie”. Podkreślił, że kontrola Bachmutu przez Siły Zbrojne Ukrainy uniemożliwia rozwinięcie natarcia wojskom rosyjskim i daje czas na zgromadzenie rezerw przed kontrofensywą. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj stwierdził dziś w ukraińskiej TV, że rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy można się spodziewać za 2-3 tygodnie wraz z poprawą pogody.

 

jb/belsat.eu
Zdjęcie: Zdj. (AP Photo/Felipe Dana), APTOPIX

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/13-03-2023-ukraina-szykuje-sie-do-kontrofensywy-do-oddzialow-szturmowych-zglosilo-sie-28-tys-ochotnikow

 

Podziel się z: