O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
BELSAT

Ukraiński wojskowy rozstrzelany przez Rosjan był też obywatelem Mołdawii

Jak informuje Belsat Ołeksandr Macijewski, który jako jeniec wojenny, został rozstrzelany przez Rosjan za słowa “Chwała Ukrainie”, oprócz obywatelstwa Ukrainy miał też paszport Mołdawii. MSZ w Kiszyniowie zaprotestował przeciwko działaniom Moskwy.

– Zdecydowanie potępiamy zabójstwo obywatela Mołdawii, które może być uznane za zbordnię wojenną i grube naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego – czytamy w komunikacie MSZ.

Resort przekazał też kondolencje rodzinie zabitego, “wyraził solidarność z narodem Ukrainy” i przypomniał, że potępia rozpoczęte ponad rok temu przez Rosję działania wojskowe.

Ołeksandr Macijewski urodził się w Kiszyniowie i mieszkał w Mołdawii do 28. roku życia. W 2008 roku przeprowadził się do Niżyna w obwodzie czernihowskim. Nie zrzekł się przy tym mołdawskiego obywatelstwa – miał 2 paszporty.

Wczoraj Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że ostatecznie ustaliła tożsamość ukraińskiego jeńca wojennego, który został zastrzelony przez Rosjan.

– Śledczy SBU ustalili, że wojskowym ukraińskim rozstrzelanym po słowach “Chwała Ukrainie!” był snajper 163. batalionu 119. samodzielnej brygady obrony terytorialnej obwodu czernihowskiego, Ołeksandr Macijewski – podała SBU w komunikacie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że uhonorował Macijewskiego pośmiertnie tytułem Bohatera Ukrainy.

– Będą znać go wszyscy Ukraińcy i będzie on pamiętany wiecznie – za odwagę, za jego wiarę w Ukrainę, za swój (okrzyk) “Chwała Ukrainie” – oświadczył.

Jak wyjaśniła SBU, tożsamość zabitego udało się potwierdzić w toku działań śledczych. Badano materiały fotograficzne i nagrania wideo, rozmawiano z krewnymi i towarzyszami broni zabitego jeńca. – Oprócz tego, SBU otrzymała rezultat sądowej ekspertyzy portretowej, która potwiedziła, że wojskowym na nagraniu jest właśnie Ołeksandr Macijewski – głosi oświadczenie służb.

Wcześniej po opublikowaniu nagrania służby prasowe jednej z brygad armii ukraińskiej oświadczyły, że zamordowanym przez Rosjan jeńcem jest najprawdopodobniej Tymofiej Szadura, który walczył pod Bachmutem i został uznany za zaginionego 3 lutego.

Macijewski, według SBU, zginął 30 grudnia 2022 roku. W końcu grudnia został uznany za zaginionego, gdy znikł w pobliżu miejscowości Krasna Hora w obwodzie donieckim. Ciało zostało przekazane jego bliskim w lutym 2023 roku. Żołnierz został zmobilizowany w marcu 2022 roku. SBU nie podała jego wieku.

SBU podejmuje kroki, by ustalić tożsamość zabójców jeńca.Nagranie wideo z egzekucją jeńca pojawiło się w internecie na początku tygodnia. Na nagraniu widoczny jest ukraiński jeniec z zamazaną twarzą. Gdy wypowiada słowa “Chwała Ukrainie”, niewidoczny w kadrze rosyjski wojskowy rozstrzeliwuje go z karabinu maszynowego ze słowami “Zdychaj, s…”. Władze ukraińskie potępiły tę zbrodnię wojenną, dokonaną przez Rosjan, rozpoczynając własne postępowanie, a także wzywając Międzynarodowy Trybunał Karny do uruchomienia dochodzenia.

pp/belsat.eu wg UkrPrawda, Newsmaker, PAP

Zdjęcie: Nacho Juarez

Źródło: https://belsat.eu/pl/news/13-03-2023-ukrainski-wojskowy-rozstrzelany-przez-rosjan-byl-tez-obywatelem-moldawii

 

Podziel się z: