O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
UNHCR

UNHCR ogłasza nowy apel do afgańskich uchodźców i ich gospodarzy, wzywając partnerów do trzymania się kursu

 To jest podsumowanie tego, co powiedziała rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo – której można przypisać cytowany tekst – na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.

Podczas gdy Afganistan stoi w obliczu jednego z największych i najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie, miliony Afgańczyków zwracają się o wsparcie do społeczności międzynarodowej. © UNHCR/Oxygen Film Studio (AFG)

GENEWA — UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców i partnerzy humanitarni uruchomili plan reagowania, aby wesprzeć 7,9 miliona osób: 5,2 miliona Afgańczyków — w tym uchodźców — oraz 2,7 miliona ich lokalnych gospodarzy w całym regionie.

Regionalny plan reagowania na sytuację w Afganistanie w 2023 r. przewiduje 613 mln USD na wsparcie Afgańczyków ukrywających się w pięciu sąsiednich krajach: Iranie, Pakistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie.

W krajach tych przebywa około 8,2 miliona Afgańczyków, w tym ponad 2 miliony zarejestrowanych uchodźców. Wiele z nich przebywa w regionie od dziesięcioleci, głównie w islamskich republikach Iranu i Pakistanu. Te dwa kraje, wraz z innymi, hojnie przyjęły Afgańczyków, oferując im dostęp do usług publicznych za wielką cenę. Szacuje się, że od 2021 roku do regionu przybyło 1,6 miliona.

Ponad 70 proc. osób potrzebujących wsparcia to kobiety i dzieci.

Uruchomiono również odrębny plan obejmujący całą ONZ, aby odpowiedzieć na potrzeby humanitarne w Afganistanie. Plan ten przewiduje 4,62 miliarda dolarów dla około 23,7 miliona Afgańczyków w 2023 roku.

Afganistan jest jednym z największych i najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie. Rekordowa liczba 28,3 mln osób – czyli około dwóch trzecich populacji, w tym kobiet i dziewcząt – wymaga pomocy humanitarnej i ochrony. Potrzeby zostały dodatkowo zaostrzone przez niedawne ograniczenia dotyczące kobiet, w tym zakaz zatrudniania kobiet w afgańskich organizacjach pozarządowych.

ONZ i jej partnerzy apelują do społeczności międzynarodowej, aby nie zapominała ani nie zaniedbywała ludności Afganistanu. Partnerzy humanitarni pozostają na miejscu i pomimo wyzwań zapewniają pomoc i ochronę w Afganistanie iw regionie.

Miliony Afgańczyków oczekują wsparcia od społeczności międzynarodowej, a od tymczasowych przywódców ich kraju po pokój, bezpieczeństwo i możliwości. Wsparcie finansowe pozostaje kluczowe dla powstrzymania powszechnego głodu, chorób, niedożywienia, a ostatecznie śmierci.

Podobny apel o finansowanie na rok 2022 został sfinansowany tylko w 52 procentach, przy czym otrzymano 321 milionów dolarów z wymaganych 623 milionów dolarów. Pomimo niedoborów, UNHCR i partnerzy byli w stanie wesprzeć miliony Afgańczyków i ich gospodarzy w krajach sąsiednich. Niezbędna praca humanitarna zaowocowała szerszym dostępem do opieki zdrowotnej, szkolnictwa podstawowego i średniego, pomocy finansowej oraz ulepszeń systemów zaopatrzenia w wodę.

 

Po więcej informacji:

  • W Bangkoku, Babar Baloch, baloch@unhcr.org, +66 80 086 5611 
  • W Genewie, Shabia Mantoo, mantoo@unhcr.org, +41 79337 7650 

Źródło: https://www-unhcr-org.translate.goog/en-us/news/briefing/2023/3/64103ae54/

Zdjęcie główne: © UNHCR/Oxygen Film Studio (AFG)

Autor: UNHCR

Podziel się z: