O NAS
LOGOTYP migranciwpolsce.pl

Migranciwpolsce.pl to projekt zrzeszający fundacje
i stowarzyszenia pomagające uchodźcom i migrantom oraz instytucje działające na rzecz kryzysu humanitarnego na świecie.

Portal jest serwisem apolitycznym.
Nie jesteśmy związani z żadnym obozem politycznym.
Nasz projekt powstał z chęci pomagania najbardziej potrzebującym poprzez szerzenie informacji na temat działań, jakie są podejmowane przez instytucje niosące pomoc, a także z chęci uświadamia czytelników
i potencjalnych darczyńców odnośnie sytuacji związanej
z kryzysem humanitarnym na świecie.

Ważnym aspektem, który pozwala zrozumieć problemy współczesnego świata w kontekście kryzysu humanitarnego
i sfery związanej z tematyką uchodźców oraz migrantów, są zagadnienia geopolityczne, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Przekaż 1% podatku
EnglishGermanItalianPolishRussianUkrainian
UNHCR

UNHCR zaniepokojony ofiarami konfliktu, które pochłonęły setki tysięcy przesiedleńców we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga

To jest podsumowanie tego, co powiedział rzecznik UNHCR Matthew Saltmarsh  któremu można przypisać cytowany tekst  na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.

GENEWA – UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, jest bardzo zaniepokojona brutalnymi starciami między niepaństwowymi grupami zbrojnymi a siłami rządowymi, które zmuszają setki tysięcy ludzi do ucieczki ze swoich domów we wschodniej Demokratycznej Republice Konga (DRK). Tylko w lutym prawie 300 000 ludzi uciekło przez terytoria Rutshuru i Masisi w prowincji Kiwu Północne.

Zespoły i partnerzy UNHCR mapują przesiedlenia i potrzeby osób zmuszonych do ucieczki. Przemoc wzrosła szczególnie z regionu Kitchanga na terytorium Masisi w kierunku strategicznie ważnego miasta Sake, z 49 000 osób przesiedlonych w tygodniu rozpoczynającym się 17 lutego. W miejscowości Kibirizi na terytorium Rutshuru kolejne 20 000 uciekło w tygodniu rozpoczynającym się 6 marca.

Cywile nadal płacą wysoką i krwawą cenę konfliktu, w tym kobiety i dzieci, które ledwo uniknęły przemocy, a teraz śpią na świeżym powietrzu w spontanicznych lub zorganizowanych miejscach, wyczerpane i po traumatycznych przeżyciach. Odrodzenie się przemocy w regionie spowodowało przesiedlenie ponad 800 000 osób od marca ubiegłego roku, w tym w kierunku prowincji Kiwu Południowe i Ituri.

Potrzeby wrażliwych przesiedleńców mnożą się, ponieważ i tak już tragiczne warunki pogarszają się, a zasoby w przeludnionych lokalizacjach uginają się pod ciężarem nowych przybyszów. Lokalne zespoły UNHCR zgłosiły przerażające zeznania dotyczące naruszeń praw człowieka na obszarach dotkniętych klęską żywiołową, zwłaszcza na terytoriach Rutshuru i Masisi, w tym arbitralnych zabójstw, porwań, wymuszeń i gwałtów. Tam, gdzie dostęp na to pozwala, zespoły UNHCR są w stanie zapewnić poradnictwo psychospołeczne i wsparcie społeczności w radzeniu sobie z traumą, której doświadczają przesiedleńcy.

UNHCR i partnerzy pilnie zwiększają pomoc humanitarną i ochronną, aby sprostać pilnym potrzebom wynikającym z przeludnienia i nieodpowiedniego schronienia w spontanicznych miejscach, a także ograniczonego dostępu do żywności i czystej wody.

Wraz z naszymi partnerami przenieśliśmy ponad 14 000 narażonych, wysiedleńców do miejsca przesiedlenia Buchagara, 5 kilometrów od Gomy, stolicy prowincji Kiwu Północne, gdzie otrzymali tymczasowe schronienie. W tym miesiącu planowana jest dalsza pomoc w postaci zestawów zawierających koce i kanistry na wodę. Jednak rosnące potrzeby w dramatycznym tempie przewyższają dostępne zasoby.

Chociaż dokłada się wszelkich starań, aby zapewnić ochronę i pomoc przesiedleńcom w pobliżu Gomy, UNHCR jest głęboko zaniepokojony ograniczonym dostępem pomocy humanitarnej do przesiedleńców w innych częściach prowincji Kiwu Północne, ponieważ główne trasy prowadzące do tych dotkniętych obszarów były często niedostępne w ostatnich miesiącach w wyniku trwającego konfliktu.

Od stycznia ponad 5500 osób przekroczyło granicę z sąsiednią Rwandą, a kolejne 5300 do Ugandy, ponieważ brak bezpieczeństwa i przemoc nadal pustoszą regiony przygraniczne.

UNHCR stanowczo ponawia swój apel do wszystkich podmiotów we wschodniej części DRK o powstrzymanie przemocy, która zbiera ogromne żniwo wśród ludności cywilnej.

Demokratyczna Republika Konga jest największym kryzysem przesiedleń wewnętrznych w Afryce, z 5,8 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, głównie na wschodzie kraju. Znajduje się w nim również ponad milion uchodźców z krajów sąsiednich.

Jest to również jedna z najbardziej niedofinansowanych operacji UNHCR na świecie. W 2023 r. UNHCR prosi o 232,6 mln USD na pomoc wewnętrznie przesiedlonym osobom i uchodźcom w DRK. Na dzień dzisiejszy operacja w DRK jest finansowana tylko w 8 procentach.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:

Źródło:https://www.unhcr.org/news/briefing/2023/3/640af08b4/unhcr-concerned-conflicts-toll-hundreds-thousands-displaced-eastern-dr.html

Zdjęcie główne: © UNHCR/Blaise Sanyila

Autor: UNHCR

Podziel się z: