-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 11:23
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Była uchodźczyni, obecnie nauczycielka-wolontariuszka, pomaga innym afgańskim dziewczynom zdobywać wykształcenie

Po spędzeniu wczesnych lat w Pakistanie, Sahar ukończyła studia w Afganistanie, a teraz poświęca swój czas na zapewnienie dziewczętom możliwości zdobycia wykształcenia pomimo rosnących ograniczeń.

Afganistan.  Była uchodźczyni, obecnie nauczycielka-wolontariuszka, pomaga innym afgańskim dziewczynom zdobywać wykształcenie

Sahar* z grupą dziewcząt w szkole Lower Shiekh Mesri w Nangarhar w Afganistanie, gdzie pracuje jako nauczyciel-wolontariusz. © Talwasa Sakhizai/WADAN (partner UNHCR)

Jako młoda dziewczyna 23-letnia Sahar* spędziła wczesne lata dorastania w obozie dla uchodźców Bot w Peszawarze w Pakistanie. Jej ojciec był nauczycielem w Afganistanie i zachęcał wszystkich w rodzinie do pilnej nauki. Po powrocie do Afganistanu w 2010 roku Sahar kontynuował naukę, kończąc studia na wydziale informatyki. 

Teraz z pasją przekazuje zdobyte umiejętności innym dziewczynom. Obecnie pracuje jako nauczyciel-wolontariusz w szkole Lower Shiekh Mesri w Nangarhar, zbudowanej przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców, gdzie uczy obsługi komputera i języka angielskiego. Wielu studentów tutaj, tak jak ona, to powracający uchodźcy lub zostali przesiedleni z powodu konfliktu. „Chcę być wzorem do naśladowania i motywować dziewczyny do pozostania w szkole” — wyjaśnił Sahar. „Kontynuowałem naukę [pomimo] wielu problemów finansowych i wyzwań kulturowych”.

Uruchomiona w październiku 2022 r. Inicjatywa Wolontariatu Kobiet UNHCR we wschodnim regionie Nangarhar w Afganistanie ma na celu inspirowanie i nauczanie dziewcząt poprzez wolontariuszki, absolwentki szkół, studentki i absolwentki. Obecnie w programie biorą udział 24 wolontariuszki, pomagając w tutoringu, mentoringu rówieśniczym oraz organizując zajęcia pozalekcyjne dla uczennic.

Sahar z pasją przekazuje zdobyte umiejętności innym dziewczynom. Uczy obsługi komputera i języka angielskiego w szkole Lower Shiekh Mesri, zbudowanej przez UNHCR. 

„Czuję to, co czują inne dziewczyny w szkole. Głęboko wierzę, że umiejętność obsługi komputera i znajomość języka angielskiego… mogą pomóc dziewczynkom kontynuować naukę online, nawet w domu” – powiedziała Sahar.

Powiedziała, że ​​obie dyscypliny mogą otworzyć nowe ścieżki uczenia się dla uczennic, z których wiele jest obecnie zmuszonych do pozostania w domu z powodu niedawnych ograniczeń uniemożliwiających dziewczętom naukę po ukończeniu szóstej klasy, a także ze względu na ich przemieszczanie się.

„Pomoże im to uzyskać dostęp do różnych źródeł edukacyjnych w Internecie podczas kontynuowania nauki. Pomoże to również uczniom w przeprowadzeniu badań i zdobyciu większej wiedzy na tematy, które ich interesują”.    

Sahar opisał dorastanie jako uchodźca w Pakistanie jako trudne. „Moich rodziców nie było stać nawet na podstawowe rzeczy niezbędne do życia, w tym dalszą edukację dla mnie i mojego rodzeństwa. Teraz wróciliśmy, jestem szczęśliwy. Mamy przyzwoity dom, a ja mogłem zdobyć wyższe wykształcenie w Afganistanie”.

Afganistan.  Była uchodźczyni, obecnie nauczycielka-wolontariuszka, pomaga innym afgańskim dziewczynom zdobywać wykształcenie

„Głęboko wierzę, że umiejętność obsługi komputera i znajomość języka angielskiego… mogą pomóc dziewczętom w kontynuowaniu nauki online, nawet w domu” — powiedział Sahar. © Talwasa Sakhizai/WADAN (partner UNHCR)

Jej własna podróż uczyniła ją bardziej zdeterminowaną, by wspierać innych. „Widząc, jak młode dziewczyny porzucają szkołę lub nie mogą się uczyć z powodu braku nauczycielek, robi mi się smutno. Sytuacja może się pogorszyć w przypadku dziewcząt i kobiet, a także doprowadzi do wczesnych i przymusowych małżeństw”.

Oprócz tego, że sama została wolontariuszką, Sahar skontaktowała się również ze swoimi rówieśnikami i absolwentkami, aby zachęcić je do przyłączenia się do inicjatywy UNHCR. 

„Nie otrzymuję pensji nauczycielskiej, ale radość z widoku dziewcząt przychodzących codziennie do szkoły jest dla mnie źródłem dumy i satysfakcji”.

*Imię zmienione ze względów ochronnych

Talwasa Sakhizai koordynuje projekty kobiece dla WADAN (Stowarzyszenia Opieki Społecznej na rzecz Rozwoju Afganistanu), partnera UNHCR realizującego Inicjatywę Wolontariatu Kobiet.

Źródło: https://www.unhcr.org/news/stories/2023/3/64084e264/former-refugee-volunteer-teacher-helps-other-afghan-girls-education.html

Zdjęcie główne: © Talwasa Sakhizai/WADAN (partner UNHCR)

 

 

 

Polecane wiadomości

Finał akcji „Paczka dla niemowlaczka”.

Redemptoris Missio

Wysyłają kontener do Afryki. Darów jest tyle, że pakowanie potrwa dwa dni

Redemptoris Missio

Dzisiaj świętujemy DZIEŃ WOLONTARIUSZA na pełnych obrotach Dziękujemy Wam z cał…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej