-2.8 C
Warszawa
6 grudnia, 2023, 11:57
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

Komunikat prasowy UNHCR: Rok po rosyjskiej inwazji poczucie niepewności zmienia plany uchodźców z Ukrainy dotyczące powrotu do domu

W ciągu roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 13 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy – w tym prawie 8 milionów uchodźców, którzy znaleźli schronienie w całej Europie i ponad 5 milionów osób wewnętrznie przemieszczonych na Ukrainie. Ich perspektywy powrotu w najbliższej przyszłości są jednak przyćmione przez ciągłe działania wojenne, brak bezpieczeństwa i zniszczenia w ich rodzinnych regionach, wynika z dwóch nowych raportów opublikowanych dzisiaj przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców.

„Ludzkie cierpienie i trudności spowodowane przez wojnę są niewyobrażalne. Ponieważ jedna trzecia ludności Ukrainy została zmuszona do opuszczenia swoich domów, sytuacja pozostaje nieprzewidywalna. Musimy nadal odpowiadać na potrzeby uchodźców i osób wewnętrznie przemieszczonych i zapewniać im bezpieczeństwo do czasu powrotu do domu”, powiedziała Pascale Moreau, dyrektorka regionalna UNHCR na Europę.

Aby zrozumieć trudną sytuację przesiedleńców i zapewnić lepszą pomoc, UNHCR przeprowadził po raz trzeci badania intencji*, przeprowadzając wywiady z tysiącami dotkniętych przez wojnę. Najnowsze raporty zatytułowane „Lives on Hold” (Życie w zawieszeniu) – jeden skupiający się na uchodźcach, a drugi na osobach wewnętrznie przemieszczonych – dają wgląd w doświadczenia Ukraińców rok po wybuchu wojny, a także w ich intencje i czynniki wpływające na ich wybory.

Kluczowe wnioski płynące z obu raportów to:

  • Zdecydowana większość uchodźców i wewnętrznie przemieszczonych Ukraińców – odpowiednio około 77 procent i 79 procent – chce wrócić do domu, jednak tylko 12 procent zarówno uchodźców, jak i przesiedleńców planuje to zrobić w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
  • Główne przeszkody uniemożliwiające uchodźcom powrót to kwestie bezpieczeństwa i ochrony na obszarach, z których pochodzą. Inne przytaczane obawy dotyczą dostępu do podstawowych usług – w tym elektryczności, wody i opieki zdrowotnej, możliwości pracy i odpowiednich warunków mieszkaniowych, na które wojna miała ogromny wpływ.
  • Wśród osób wewnętrznie przemieszczonych dostęp do odpowiednich mieszkań jest drugą, po względach bezpieczeństwa, główną barierą na drodze do trwałego i godnego powrotu.
  • Uchodźcy, którzy wyrazili zamiar powrotu w ciągu najbliższych trzech miesięcy, to głównie starsze osoby, oddzieleni od rodziny, która została w Ukrainie lub borykający się z wyzwaniami związanymi z integracją w krajach przyjmujących. Wyniki wskazują również, że w przypadku osób o szczególnych potrzebach lub zwiększonej wrażliwości perspektywy włączenia społeczno-ekonomicznego mogą być gorsze, co może u niektórych negatywnie wpłynąć na zamiar powrotu.
  • Około 18 procent ankietowanych uchodźców wciąż nie jest zdecydowanych, czy wrócić. „Nie możemy myśleć o przyszłości ani o tym, jaka jest sytuacja na Ukrainie i jak długo tak będzie. Możemy myśleć tylko o teraźniejszości” – powiedział jeden z uchodźców.
  • Pomimo trudów życia na wygnaniu zaobserwowano poprawę w kilku ważnych kwestiach. Wśród grupy uchodźców, którzy wzięli udział zarówno w drugim, jak i ostatnim badaniu, 45 procent mieszkało w wynajmowanych mieszkaniach, w porównaniu z 27 procentami w poprzednim badaniu. Do 46 proc. z 37 proc. wzrosła także liczba otrzymujących dochody z tytułu zatrudnienia.
  • Jednak w tej samej grupie, podczas gdy odsetek korzystających z ochrony socjalnej lub pomocy pieniężnej spadł do 50 procent z 57 procent, znaczna część pozostaje bez pracy. Wielu innych znalazło pracę niewymagającą wysokich kwalifikacji, jednak dla większości dochody nie wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb.

Na podstawie tych i innych ustaleń UNHCR przedstawia w raporcie szereg zaleceń. Niezwykle ważne jest zapewnienie uchodźcom ciągłej pomocy w podejmowaniu swobodnych i świadomych decyzji dotyczących ich przyszłości oraz wspieranie krajów przyjmujących i społeczności lokalnych, aby uchodźcy mieli dostęp do swoich praw, usług i godnej pracy.

Priorytetem jest również wspieranie osób wewnętrznie przemieszczonych na Ukrainie. Osobom dobrowolnie powracającym należy pomagać poprzez połączenie programów humanitarnych, odbudowy, rozwoju i sektora prywatnego, torując drogę do ożywienia gospodarczego i odbudowy.

W zeszłym tygodniu UNHCR wystosował apel w sprawie sytuacji na Ukrainie, przedstawiając plan działania i wymagania finansowe na rok 2023. Całkowite potrzeby wynoszą 1,1 miliarda dolarów – 602,5 miliona dolarów na Ukrainie i 517 milionów dolarów w krajach przyjmujących uchodźców w Europie. UNHCR nieustannie wzywa społeczność międzynarodową do wspierania przemieszczonej ludności Ukrainy – w kraju i poza nim.

Kontakt dla mediów:

Oba raporty są dostępne tutaj:

*Lives on Hold: Intentions and Perspectives of Refugees from Ukraine to trzecie tego rodzaju badanie intencji uchodźców z Ukrainy zlecone przez UNHCR od początku wojny. Badanie opiera się na ankietach przeprowadzonych wśród około 3900 uchodźców z Ukrainy, którzy przebywali w Europie w grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. W Polsce badanie objęło 500 gospodarstw, w których mieszkają Ukraińcy. W sumie badanie przeprowadzono w 40 krajach.

Lives on Hold: Intentions and Perspectives of Internally Displaced Persons in Ukraine to pierwsze badanie intencji osób wewnętrznie przemieszczonych na Ukrainie, które UNHCR zleciło od początku wojny, i opiera się na 2900 ankietach przeprowadzonych wśród osób wewnętrznie przemieszczonych na Ukrainie w grudniu 2022 r.

Angielska wersja niniejszego komunikatu prasowego jest dostępna tu: https://www.unhcr.org/news/press/2023/2/63f78c0a4/unhcr-year-russian-invasion-insecurity-clouds-return-intentions-displaced.html

Źródło: https://www.unhcr.org/pl/14481-komunikat-prasowy-unhcr-rok-po-rosyjskiej-inwazji.html
Zdjęcie główne: Uszkodzone budynki w dzielnicy Saltivskyi w Charkowie. © UNHCR/Colin Delfosse

 

Polecane wiadomości

Finał akcji „Paczka dla niemowlaczka”.

Redemptoris Missio

Wysyłają kontener do Afryki. Darów jest tyle, że pakowanie potrwa dwa dni

Redemptoris Missio

Dzisiaj świętujemy DZIEŃ WOLONTARIUSZA na pełnych obrotach Dziękujemy Wam z cał…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej