-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 16:28
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

UNHCR i partnerzy apelują o 1,3 miliarda dolarów na wsparcie uchodźców z Sudanu Południowego – Informacje prasowe

To jest streszczenie tego, co Shabia Mantoo powiedział – któremu można przypisać cytowany tekst – na dzisiejszej konferencji prasowej w Palais des Nations w Genewie.

Aby chronić i pomagać 2,2 milionom uchodźców z Sudanu Południowego przebywających w regionie w tym roku, UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, wraz ze 108 partnerami humanitarnymi i rozwojowymi, apeluje dziś o 1,3 miliarda USD. Fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie uchodźców z Sudanu Południowego i ich lokalnych społeczności przyjmujących w Demokratycznej Republice Konga (DRK), Etiopii, Kenii, Sudanie i Ugandzie.

Apel pojawia się w obliczu pogarszających się perspektyw gospodarczych w całym regionie, ponieważ długoterminowy wpływ pandemii COVID-19, a także skutki wojny na Ukrainie spowodowały wzrost cen paliw i żywności oraz wzrost bezrobocia. Kraje przyjmujące, które hojnie przyjęły uchodźców z Sudanu Południowego, odczuwają ciężar kryzysu w obliczu oszałamiającego poziomu niedofinansowania, przedłużającej się suszy i poważnych niedoborów żywności, w tym cięć racji żywnościowych dla uchodźców.

Uruchamiając dziś Plan Reagowania na Uchodźców z Sudanu Południowego , UNHCR wzywa społeczność międzynarodową do zwiększenia wsparcia dla milionów uchodźców, którzy nie są w stanie wrócić do domu, ponieważ ich kraj nadal stoi w obliczu kruchego środowiska pokojowego i bezpieczeństwa, naznaczonego cyklami sporadycznej przemocy, oraz skutki pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Cztery lata nieubłaganych powodzi zalały dwie trzecie kraju, niszcząc dziesiątki tysięcy domów, pól uprawnych i zwierząt gospodarskich.

Wsparcie to będzie miało kluczowe znaczenie dla zaspokojenia najpilniejszych potrzeb uchodźców w krajach przyjmujących, w tym w zakresie schronienia, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy żywnościowej. Ponieważ kobiety i dzieci stanowią 80 procent wszystkich uchodźców z Sudanu Południowego w regionie, finansowanie programów mających na celu zapobieganie przemocy ze względu na płeć i reagowanie na nią musi być traktowane priorytetowo.

Apel ma również na celu zapewnienie cyfrowej pomocy pieniężnej i innych inicjatyw zwiększających odporność, takich jak dostęp do finansowania i szkoleń, aby pomóc uchodźcom i społecznościom lokalnym w generowaniu dochodów, zaspokajaniu ich potrzeb i godnym życiu.

Rządy przyjmujące otrzymają również wsparcie w celu wzmocnienia przestrzeni azylowej i dalszej ochrony praw uchodźców i osób ubiegających się o azyl, a także zwiększenia perspektyw długoterminowych rozwiązań. Obejmuje to ulepszoną rejestrację i dokumentację oraz postępy w bieżących wysiłkach na rzecz włączenia uchodźców do krajowych systemów ochrony socjalnej i zwiększenia ich dostępu do podstawowych usług, a wszystko to pomaga lepiej przygotować uchodźców do ewentualnego powrotu.

Wzmocnione zostaną również interwencje mające na celu zwiększenie wykorzystania czystej i zrównoważonej energii w społecznościach przyjmujących uchodźców, aby złagodzić wpływ na środowisko.

Po spełnieniu zaledwie jednej trzeciej wymogów finansowych w zeszłorocznym apelu dotyczącym uchodźców z Sudanu Południowego, pięć głównych krajów udzielających azylu w regionie – Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Sudan i Uganda – znalazło się wśród najbardziej niedofinansowanych operacji UNHCR .

Wzywamy do okazania współczucia i zaangażowania uchodźcom z Sudanu Południowego i innym osobom zmuszonym do ucieczki z całego świata. Terminowe finansowanie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia i ochrony osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt :

W Nairobi (regionalnie), Faith Kasina, kasina@unhcr.org, +254 113 427 094
W Addis Abebie, Neven Crvenkovic, crvenkov@unhcr.org, +251 948 053 ​​450
W Chartumie, Assadullah Nasrullah, nasrulla@unhcr.org, +249 (0) 912 178 991 |
W Kampali, Frank Walusimbi, walusim@unhcr.org, +256 772 701140
W Nairobi, (Kenia), Firas Al Khateeb, khateeb@unhcr.org, +254 757 98 3344
W DR Kongo, Joel Smith, smithj@unhcr.org +243825257774
W Pretorii (regionalnie), Hélène Caux, caux@unhcr.org, +27 82 376 5190
W Genewie, Olga Sarrado, sarrado@unhcr.org, +41797402307

Źródło:https://www.unhcr.org/news/briefing/2023/2/63f47ef54/unhcr-partners-appeal-us13-billion-support-south-sudanese-refugees.html

Zdjęcie główne: Uchodźczyni z Sudanu Południowego i jej wnuczka w jednej z ośmiu placówek służby zdrowia w osadzie Kalobeyei w Kenii. © UNHCR/Pauline Omagwa

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej