-3.8 C
Warszawa
1 grudnia, 2023, 17:53
MigranciwPolsce.pl
UNHCR

UNHCR z zadowoleniem przyjmuje wkład Japonii we wsparcie uchodźców z Ukrainy w Polsce

UNHCR, Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, otrzymała od rządu Japonii darowiznę w wysokości 5,25 mln USD na pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy.

Nowy wkład Japonii umożliwi UNHCR kontynuowanie świadczenia niezbędnych usług, w tym pomocy pieniężnej dla rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, a także wsparcia w postaci pomocy prawnej, doradztwa, zapobiegania i reagowania na przemoc ze względu na płeć, pomocy psychospołecznej oraz kierowania do rządowych i innych systemów pomocy.

Uchodźcy w szczególnie trudnej sytuacji i wymagający specjalistycznej pomocy będą identyfikowani za pośrednictwem sieci specjalnie do tego przeszkolonych pracowników UNHCR.

Japonia była jednym z pierwszych krajów, które zapewniły UNHCR terminowy i znaczący wkład na wczesnym etapie napływu uchodźców z Ukrainy w 2022, umożliwiając UNHCR szybkie zwiększenie swojej obecności i skuteczne reagowanie na sytuację kształtującą się wtedy na Ukrainie i w sąsiednich krajach.

„Bardzo doceniamy solidarność narodu japońskiego. W Polsce wsparcie Japonii umożliwia UNHCR niesienie pomocy najsłabszym uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie chroniąc ich przed przeciwnościami losu” – powiedział Kevin J. Allen, Przedstawiciel UNHCR w Polsce.

Według stanu na styczeń 2023 w Polsce zarejestrowało się ponad 1,5 mln uchodźców uciekających z Ukrainy, z czego ponad 90 proc. stanowiły kobiety, dzieci lub osoby starsze.

„Japonia będzie nadal udzielać niezwłocznej i adekwatnej pomocy uchodźcom z Ukrainy zgodnie z lokalnymi polskimi potrzebami” – powiedział Nobumitsu Kamio, kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady Japonii w Polsce.

UNHCR zwiększył swoje możliwości w Polsce, aby obsłużyć rosnącą liczbę uchodźców, udzielając ponad 300 tys. z nich pomocy pieniężnej i otaczając opieką ponad 42 tys. osób w centrach wsparcia w całej Polsce. Ponadto UNHCR, w ścisłej współpracy z Rządem RP, koordynuje działania humanitarne ponad 80 partnerów w Polsce.

W 2022 Japonia zajęła 4. miejsce na liście największych darczyńców rządowych na rzecz UNHCR.

W 2023 na działania kryzysowe UNHCR na Ukrainie i w krajach sąsiednich przeznaczono łącznie około 42 mln USD.

Źródło: https://www.unhcr.org/pl/14457-unhcr-welcomes-contribution-from-japan-to-support-refugees-from-ukraine-in-poland.html

Zdjęcie główne: jorono z Pixabay

Polecane wiadomości

Ten maluch dzięki Wam otrzymuje leki ratujące jego życie Jest leczony w misyjny…

Redemptoris Missio

Ruszyła pierwsza forma finansowego wsparcia 32. Finału WOŚP! Już teraz możecie wspierać cel 32. Finału WOŚP …

WOŚP

Piękne granatowe rękawiczki wykonane przez s. Cecylię szukają właściciela Aby o…

Redemptoris Missio

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować. Akceptuję Więcej